Čtení současných reportáží a zpráv z Černé Hory je neradostné. Panuje naprosté rozdělení názorů, které se od sebe diametrálně liší a představují dvě strany. Mezi nimi je barikáda. Jen vystřelit a oheň vzplane.


Včera se konalo mezistátní fotbalové utkání v hlavním městě Podgorici mezi reprezentací Černé Hory a Lotyšska, kterému byl přítomný místopředseda vlády Dritan Abazović. Diváci jej přivítali mohutným vulgárním pokřikem: „Abazović je pederast“. Nelichotivé cizí slovo je internacionální a politik pocházející z albánské menšiny se snažil to s vtipem přejít. Byla to reakce na jeho angažmá pro srbskou pravoslavnou církev a inauguraci jejího představitele v historickém černohorském městečku Cetinji.
Část Černohorců bere inauguraci srbského metropolity jako provokaci a snahu Srbska ovládnout Černou Horu. Jiná část obyvatel naopak považuje akce srbské pravoslavné církve za součást dávné historie. Podle nich to patří do tradice, kdy země nábožensky pod tuto církev patří od konce první světové války. Těžké je určit, kolik je kterých přívrženců v šesti set milionové Černé Hoře. To určují volby a v loňských zvítězila politická sestava více spřízněná se Srbskem, a předtím to bylo opačně. To vládli příznivci protisrbských vlastenců takzvaného Komitského hnutí.
Město Cetinje má všehovšudy šestnáct tisíc obyvatel a obvykle působí klidným až ospalým dojmem, který občas přeruší turisté putující na pohoří Lovčen, kde na Jezerském vrchu (1657) je mauzoleum básníka Njegoše (vladyka Černé Hory z dynastie Petrovićů-Njegošů). V Cetinji se v neděli na protest proti inauguraci srbského metropolity srotily tisíce demonstrantů, kteří také na silnicích do města vytvořily barikády.
„Víte, kolik tady bylo lidí ochotných zemřít za Černou Horu,“ říká v místní kafeterii Dragan Pejaković pro deník Slobodna Dalmacija. Dodává, jak z jedné strany od policistů lítaly gumové projektily a z druhé strany byly pořádkové jednotky zasypávány kamením. „Po našich pálili náboje se slzným plynem, ale ti se nedali a stavěli barikády. Nejodvážnější byly ženský,“ pokračoval ve vyprávění pan Pejaković. Tvrdí, že i mezi policisty byli odpůrci srbského metropolity nebo připomíná dva piloty, kteří odmítli pilotovat helikoptéru s metropolitou na palubě.
Ze srbské strany se vše zdá jako v akčním filmu. Údajně hrozil sniperský útok na metropolitu a dlouho se nevědělo, zda se vůbec inaugurace proběhne. Dokonce se tvrdí, že bývalý ředitel černohorské policie Veselin Veljović nabádal zasahující policisty, aby svlékli uniformy a přidali se k demonstrantům. Navíc opozice v Černé Hoře obviňuje srbkou stranu, že se snažila inscenovat události v Cetinji tak, aby došlo k zatčení prezidenta Djukanoviće. Měl být obviněn ze snahy o převrat.
Jak naložit s inaugurací se rozhodlo až v neděli v půl páté ráno a to, že dojde k převozu srbského patriarchy Porfirije a metropolity Joanikije helikoptérou přímo před klášter v Centinji. Předtím černohorský ministr vnitra Sergej Sekulović a šéf policie Zoran Brdjanin odmítali akci podniknout pro bezpečnostní riziko. Podle nich hrozil bombový útok nebo zásah drony. Srbská pravoslavná církev se již smířila s odložením inaugurace nebo její přemístění jinam. Do akce se ale vložili zkušení černohorští operativci a velcí příznivci srbské církve. Byl to zástupce ředitele policie Miloš Rakonjac a člen protiteroristické jednotky Petar Knežević. K akci použili dva vrtulníky, jeden jako kamufláž a druhý s církevními hodnostáři. Údajně také srbský patriarcha Porfirije naléhal, že je pro uskutečnění inaugurace je ochotný riskovat život. Nakonec víme, že se inaugurace za asistence a ochrany pancéřovanými štíty protiteroristické jednotky vydařila.
Černohorský premiér dnes ocenil černohorské policisty a požádal ministra vnitra, aby pro neschopnost suspendoval z funkce ředitele policie Zorana Brdjanina.
Dragan Pejaković z Cetinje, který byl v úvodu citován, tvrdí, že situace v Černé Hoře je dnes taková, že při hraní hymny zůstane čtyřicet procent lidí sedět. Říká, že událost v Cetinji všechny Černohorce ještě více semkne. „Černá Hora bude zase naše,“ zvolal a k reportérovi z Dalmácie zvedl dva prsty ve tvaru „L“, což znamená pozdrav opozičních liberálů.
Vše je to jen svědectví rozdělenosti názorové a politické v Černé Hoře, lze si jen představit druhou stranu se zdviženými třemi prsty znázorňující pravoslaví.
Události v Černé Hoře naznačují slabost vlády Zdravka Krivokapiće, který nemá svoji moc pevně v rukou. Všiml si toho chorvatský prezident Zoran Milanović, který prohlásil, že nabyl dojmu, že v této zemi jakoby neexistovala vláda. „Lepší špatná vláda, než žádná,“ prohlásil na vrub Krivokapiće. Je však známo, že Milanović je spíše příznivcem prezidenta Djukanoviće a tak by se raději neměl k situaci vyjadřovat.