Nedávno Balkánské zápisky psaly o Češích kupující nemovitosti na Jadranu. Text podle určitých zdrojů koupi relativizoval. Nyní deník Slobodna Dalacija přišel s konkrétními čísly a Češi se v koupi nemovitostí na Jadranu umístili hned za Němci, Slovinci a Rakušany.

Na fakta se deník Slobodna Dalmcija ptal Darka Redelja z realitní-kanceláře „Broker nekretnina“, který tvrdí, že podle Daňového úřadu se dá o navýšení koupě nemovitostí ze strany Čechů v posledních letech skutečně mluvit. Uvádí statistiku: „Loni koupili Češi celkem 588 nemovitostí, což je více než v roce v roce 2020, kdy jich koupili 215 nebo v roce 2019 to bylo 236 nemovitostí.“ Za léta 2015 až 2020 koupili Češi podle realitního makléře celkem v Chorvatsku 1296 nemovitostí. Pro srovnání: Němci koupili v roce 2020 v Chorvatsku
2641 nemovitostí, následují Slovinci s 2310 nemovitostmi a Rakušané 1111 nemovitostmi.
Existuje údaj pro Slovensko, který uvádí, že jeho občané v Chorvatsku loni koupili 359 nemovitostí, což je skoro dvojnásobek než v roce 2020 (189).
Deník upozorňuje, že údaje nejsou zcela přesné, neboť čísla odpovídají potvrzení ministerstva financí. Znamená to, že data mají zpoždění, dochází k jejich aktualizacím a počty prodaných nemovitostí jsou ještě dodatečně navyšovány.
Nárůst koupě nemovitostí u Čechů vysvětluje deník zdražováním nemovitostí v ČR a vzápětí autor článku dodává, že to není jediný důvod koupěchtivosti našich občanů na chorvatském trhu nemovitostí.
Darko Redelja prozrazuje další podrobnosti o chování českých klientů. Podle něj kupují nemovitost, ve které stráví dovolenou a zbytek času v roce ji pronajímají. „Nemovitosti kupují příslušníci české střední třídy, kteří za apartmán nebo dům s apartmánem jsou ochotní investovat 200 tisíc až půl milionu euro,“ tvrdí makléř a dodává, že za menší vilku s bazénem a pozemkem kolem 800 metrů čtverečních jsou Češi ochotni dát 750 tisíc euro i více. Nejraději kupují nemovitosti v regionu Rogoznice mezi Trogirem a Šibenikem. Ostrovy jako Brač a obzvláště Hvar považují Češi za cenově nedostupné.
Se svým názorem na Čechy přišla také makléřka Divna Bulatová z kanceláře „Domus nekretnine“. Podle ní se Češi cítí v regionu Rogoznice jako doma a vyhovuje jim blízkost dvou letišť. „Především se zajímají o nemovitosti od 100 tisíc do půl milionu euro. Za první řadu u moře jsou ochotni vydat 2 tisíce až 4 tisíce za metr čtvereční. V porovnání s cenami nemovitostí u nich doma je pro ně Chorvatsko rájem,“ tvrdí Divna Bulatová.
Zájem o Čechy a změnu názoru na ně v Chorvatsku dokladuje také zpráva s radostným a optimistickým titulkem o příjezdu prvního vlaku z Prahy (viz snímek) se šestistovkou Čechů. Titulek dodává: „V červnu a září bude vlak jezdit třikrát týdně, zatímco uprostřed léta každý den.“ Článek uvádí, že vlak společnosti Regiojet, o kterém je řeč za dva roky přepravil až 150 tisíc českých a slovenských turistů.