Projev řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise v americkém Kongresu se před měsícem nesl pro dnešní dobu v silně rezonujících slovech: „Radikální byla myšlenka individuální svobody před 25 stoletími. Malá komunita Řeků se odvážila svěřit rovná politická a zákonná práva všem svým občanům.“ V další části hovoru pronesl: „Američané nám ukázali, že za svobodu lze bojovat a vyhrát, i když je to proti přesile. Založení USA jsme chápali jako předěl v dějinách světa, jako vzor pro utlačované národy Evropy, naději pro naši vlastní budoucnost. Naši předkové od začátku hledali podporu za Atlantikem.“

Pak vzpomněl obléhání města Missolonghi Turky, a to spojil s obránci Mariupolu, což je mimo jiné město s řeckým jménem a řeckými kořeny. Vzpomněl na americkou pomoc Řecku počítaje Marshalův plán. Mitsotakis řekl: „Během posledních dvou století byly naše obě země vždy na správné straně historie. Bojovali jsme bok po boku ve světových válkách na obranu svobody a demokracie.“ Doplnil to: „Je to důvod, proč si uvědomujeme, jak je nyní důležité se postavit na jednu stranu.“
Projev byl dlouhý, Kongres velice zaujal a po jeho končení byl Kyriakos Mitsotakis obdařen bouřlivým potleskem.
Projev nenechal nikoho na pochybách, že byl veden takticky. Nikdo z tří milionů Američanů hlásících se k řeckému původu nyní dlouho nemusí lobovat u Kongresu za řecké zájmy.
Se zlou se projev potázal v Turecku. Stačí si přečíst zdejší média, která například uvádí: „Atény se vrátily ke starým způsobům a kladou si za cíl izolovat Ankaru tím, že přivádí Západ v omyl příběhem, který se vymyká realitě.“ Vzápětí to turecké noviny vysvětlují: „Na konci dubna Turecko zjistilo, že Řecko narušuje vzdušný prostor nejméně třicetkrát za tři dny a řecký premiér přednesl v Kongresu USA provokativní projev proti Turkům. Řekové tím ztratili všechny diplomatické zisky a obnovili napětí mezi oběma státy.“ Turci jsou také rozezlení na USA, že porušily zbrojního embargo a chtějí modernizovat americké základny Souda na Krétě a v přístavu Alexandroupoli na východě Řecka. Turecko vysvětluje situaci tak, že „Athény chtějí znehodnotit tureckou výhodu, že Ankara může těžit z nové geopolitické reality vytvořené ruskou invazí na Ukrajině.“ Turecko se cítí diplomaticky silné pro pořádání rusko-ukrajinských rozhovorů a cení si svoji schopnost hovořit s oběma stranami. „Západ znovu objevil strategickou hodnotu Turecka díky jeho jedinečnému vlivu na blokování úžin do Ruska,“ píší turecká média.
Do všeho jako blesk z čistého nebe přišla zpráva ruské agentury Ria Novosti, že za zvýšeným napětím mezi Řeckem a Tureckem stojí USA. Ty se snaží obě země dostat do válečného konfliktu. S teorií přišel bývalý dnes penzionovaný turecký expert na bezpečnost Joshgun Bashbug.
Ruská agentura ho cituje: „V současnosti je jasné, že Turecko se pro Západ stalo zemí, se kterou na jedné straně je zapotřebí jednat obezřetně a na druhé straně je nutné ji vyčerpat sankcemi. Jestliže se stala Ukrajina pastí pro Rusko, tak se nyní Řecko má stát pastí pro Turecko. Musíte pochopit, že v geopolitických hrách existuje vítěz, a tím je autor, tvůrce. V tomto případě jsou to USA.“ Podle experta je Turecko o americkém úmyslu obeznámeno a musí se chovat velmi opatrně. „Ankara válku nezačne. Počká, až na řecké politické scéně se objeví racionálně uvažující politici,“ říká Joshgun Bashbug.