Jen za poslední rok v cele pověstného záhřebského vězení Remetinec skončil ministr stavebnictví a místního rozvoje, hejtman Medjimurja, starostové z Petrinje a Kutiny, bývalá hejtmanka pro region Sisku a ředitel chorvatské televize. Stejně tak se ví, že v minulosti v cele Remetince pobývali bývalý premiér, řada ministrů, starosta Záhřebu a mnoho ředitelů významných podniků včetně loděnic nebo hřbitovů. To je Chorvatsko! Tak o chorvatském korupčním fenoménu píše jeden z mnoha chorvatských komentářů popisující, jak zdejší politici zneužívají svého postavení.

Další příklad, jeden z bývalých ministrů „omylem“ své luxusní nemovitosti zaregistroval jako pastviny. A snad nejznámější je aféra zvaná „Spice“, ve které figuroval bývalý místopředseda vlády Damir Polančec. S dalšími se snažil v roce 2016 převzít vlastnictví nad u nás známou potravinářskou firmou Podravka, kterou měli poškodit o 400 milionů kuna (1 miliarda 300 tisíc Kč).
Premiér Plenković neměl u nás rozhodně pohodlný pobyt. Měl se zaposlouchat do hudby Moravské filharmonie v Olomouci, předtím a potom musel ale po telefonu řešit demisi svého ministra financí a místopředsedy vlády Zdravka Mariće. „Prasklo“ na něj, že v hotelu Bellevue na Malém Lošinji zaplatil třikrát menší cenu za pobyt své rodiny, než zní oficiální cena. Aby pro chorvatského premiéra toho nebylo málo, tak ve stejný den policie zatkla bývalého místopředsedu vlády Tomislava Tolušiće pro obvinění z korupce s unijními financemi. A dalším zatčeným byl Boris Milošević, který si po svém zorganizoval konkurzní řízení. Plenković vskutku má neklidné spaní, když před usnutím si spočítá, že z původní vlády mu zůstali už jen tři ministři. Ostatní byli vyměnění nebo jsou ve vězení. Jedním z nich je Tolušić, který jemu nepatřící vinici prokazoval jako svoji, aby z EU vytahal 350 tisíc euro. Falšoval dokumenty, aby mohl za padesát procent nákladů rozjet vlastní výrobu vína. Evropští vyšetřovatelé navíc žádají zatčení bývalé ministryně evropských fondů Gabrijely Žalacové pro zpronevěru. Premiérovy starosti jsou velké, neboť většina provinilců pochází z vládní strany Chorvatského demokratického společenství (HDZ), které je Andrej Plenković předseda. Vše se to hodí opozici, která žádá rezignaci dalších ministrů, aby vyvolala vládní krizi.