V tisku balkánských zemí můžeme často číst upozornění. Dokonce jsem se naučil nový termín „navlakuša“. Neměl jsem tu čest se s ním zatím setkat. Možná je to slovo již starší, ale moje byť hodně staré příbuzenstvo jej nepoužívalo. Až nyní.

Čtu v bosenských novinách: „Vyvarujte se „navlakuša“ - podvodů v zaměstnávání v zahraničí.“ Článek následně popisuje a varuje občany Bosny a Hercegoviny před zprostředkovateli práce především v Německu. Uveden je příklad, kdy zprostředkovatelská banda prodala dívky ze Srbska, Bosny, Chorvatska jako prostitutky do Španělska. Přitom nabídka zněla na práci v pohostinství. Článek navíc upozorňuje na finesy zprostředkovatelů a píše: „Smyslem je, abyste vy dostali mzdu a nikoli abyste vy někomu za něco platili.“ V dobré paměti jsou pracující ze zemí bývalé Jugoslávie, kteří odcházeli na pozvání jedné agentury pracovat na Slovensko. Zde místo slibované profese je čekala naprosto jiná práce. Místo mzdy 3 euro za hodinu práce to bylo 1,3 euro a nocleh v místnosti na zemi na matraci, kde v koutech byly rozmístěné pastičky na myši. Slovenské ministerstvo práce a sociálních věcí následně v tisku oznámilo, že podniklo příslušné kroky proti podvodným agenturám.

Zmíněným „navlekušam“ (podvodům) neodzvonilo a dokonce se objevily u nás v České republice. Informovala o tom na svém facebookovém profilu „Srbi u Pragu“ jeho autorka Marina Perović: „Poslední dobou mi stále častěji píšete o tom, že vás naši ´zprostředkovatelé práce´ oklamali. Vybrali od vás peníze a vydírají vás. A to tak, že vás sem přivezli, přitom žijete v nehumánních podmínkách a smlouva se stala cárem papíru. Za jakoukoli vaši chybu v práci vás finančně trestají, přestože děláte zadanou práci poprvé v životě a slíbené zaškolení se nekonalo...“.

Je jisté, že právě podvodné agentury využívají „navlekuše“ na sociálních sítí k verbování lidí do svých pseudo pracovních agentur a mafiánských úmyslů pro zisk peněz. Proto Marina Perović apeluje: „Hanba vám zprostředkovatelům práce, kteří pro svůj zisk klamete lidi. Ti se snaží dělat cokoli, nejsou u svých rodin jen proto, aby jim umožnili lepší život.“