V bosenských horách v městečku Jajce se 29. listopadu 1943 rozhodlo 142 zástupců různých národností tehdejšího království pro založení společné federativní republiky Jugoslávie.

Zasedání vedl Chorvat Ivan Ribar z levicové demokratické strany, tehdejší předseda královského parlamentu, který mimo jiné studoval práva také v Praze. Tehdy slovinští a chorvatští delegáti vystupovali jako zástupci samostatných zemí a již tehdy Slovinci požadovali autonomii týkající se jazyka a hranic. Slovinci rovněž navrhli, aby Josipu Brozu Titovi byl udělen titul „maršál Jugoslávie“ . Po skončení války v roce 1945 bylo datum zasedání Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie (AVNOJ) slaveno jako Den republiky a stal se největším svátkem bývalé Jugoslávie.

29. listopad byl dnem pracovního volna, na který se všichni těšili. Vedle udílení různých titulů, vázání rudých šátků pionýrům a dalšího se tradičně v práci říkalo „iću i piću“ (volně přeloženo: „na vlak a na chlast“). Tento den se stal významný a proslavený zabijačkami („svinjokolj“) a prasečími hody, kdy se připravovalo maso na zimu. Jezdilo se na venkov a masem se plnili mrazáky. Zabijačková tradice zůstala dodnes s tím rozdílem, že v tento den se dnes pracuje. „Krásné jsou vzpomínky na naši Jugu, ve které jsme se do určité míry měli všichni rádi. Snažíme se dodnes dodržet tradici a připravujeme na zimu ´zimnicu´,“ říká pro srbský rozhlas Milorad Đokić z Lapljeg Sela.

Ve Vídni před lety emigranti založili pěvecký sbor „29. listopad“ a jeho členové jsou ze všech možných koutů bývalé Jugoslávie.

Svátek se slavil do roku 1997. Po četných kritikách, že se slaví něco, co ve skutečnosti již neexistuje, byl svátek přejmenován na vzpomínkový den 29. listopad 1945, kdy se stát z monarchie stal republikou. V roce 2001 byl naposledy tento den svátkem, kdy se nepracovalo a 14. listopadu roku 2002 se svazová skupština (parlament) Svazové republiky Jugoslávie rozhodla, že svátek definitivně zruší.

Dnes se v Srbsku v listopadu slaví spíše „Vlčí dny“, což je obdoba českého sv. Martina a váže se k tomu rčení: „Sveti Mrata, sneg za vrata“. Traduje se, že svatý Mrata (14. listopad) svolává vlky a nařizuje jim, kolik ovcí, od kterého hospodáře mohou této zimy spořádat, aby nikomu nevznikla velká škoda. Více o „Vlčích dnech“ zde: https://1url.cz/yrdNw .