Na těchto stránkách byl včera publikován článek (viz) o novináři srbské tiskové agentury Tanjug, který se v rozhovoru s představitelem Chorvatů v bosenském předsednictvu Željkem Komšićem dostal do konfliktu kvůli Srebrenci. V tu samou chvíli probíhal protest proti graffiti hlavního viníka za Srebrenici generála Mladiće na zdi domu v centru Bělehradu. Obě události potvrzují rozdělenost společnosti v Srbsku (viz také článek).

Aktivistka Aida Ćorovićová, členka řady nevládních a protiválečných organizací podporována dalšími podobně smýšlejícími aktivisty se včera snažila s dalšími aktivisty přemalovat graffiti generála Mladiće (na snímku). Bylo ji v tom bráněno a tak házela proti graffiti vajíčka. Úmysl přebarvení graffiti ohlásily srbské nevládní organizace Iniciativa mladých za lidská práva a Fond za humanitární právo. Akce podle médií se měly účastnit další organizace a to Bosny a Hercegoviny a Chorvatska. Na sešlosti se ale objevili členové pravicových organizací, kteří chtěli přemalování zabránit a provolávali slávu Ratku Mladićovi. Zasáhla policie a zatkla aktivistku Aidu Ćorovićovou a další její kolegyni.

Srbské ministerstvo vnitra následně vydalo prohlášení, že „policie nehlídá graffiti, ale dohlíží na veřejný pořádek a kontroluje zakázané shromáždění.“ Dále srbská policie uvádí: „To je důvod, proč byly lustrovány přítomné osoby bez ohledu na jejich vztah ke graffiti generála Mladiće.“

Jak uvedla některá média (Nova.rs) na místo se dostavil ministr vnitra Aleksandar Vulin a pod graffiti položil květiny. Ministr uvedl, že povolení k demonstraci nedostane žádná z proti sobě stojících stran. K tomu dodal: „Přizvání nevládních organizací z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska je licoměrné a je organizováno se zlým úmyslem.“

Iniciativa mladých za lidská práva vydala prohlášení, ve kterém uvádí: „Nejde o obyčejné graffiti, ale je to památník Mladićovi, který vytvořil neznámý autor. Ochrannou ruku nad ním drží ministerstvo vnitra včele s ministrem Vulinem a s přimhouřenými očima prezidenta Vučiće a premiérky Brnabićové.“

V té souvislosti uveďme, že k větším nevládním a mírovým organizacím v Srbsku patří také uskupení „Ženy v černém“, což je feministicko-antimilitaristická organizace, která od října roku 1991 bojuje proti militarismu, válce, sexismu a nacionalismu. Nedávno jedna z jejich členek Saša Zajovićová pro média uvedla, že „v Srbsku až půl milionu mužů odmítlo narukovat do války.“

K události se také vyjádřil prezident Aleksandar Vučić: „Evidentně se někdo snaží vytvořit chaos, ve kterém by byl někdo zraněn. Pak by následovalo obvinění Srbska. To ale neprojde. Nemusím vysvětlovat, jak by byl nakonec incident tlumočen.“ Navíc dodal, že k přemalování graffiti, byla příležitost i jindy. Srbské vedení za akcí vidí záměrnou organizovanou provokaci.

Zejména v Bosně mezi zdejšími Srby jsou ti, kteří pamatují na vraždění Srbů a pro ně je Mladić hrdinou, který je bránil. Americký expert na Bosnu a politolog John Schindler z válečné námořní akademie, který o Bosně napsal řadu publikací (např. Unholy Terror: Bosnia, Al-Qaida, and the Rise of Global Jihad) uvádí k případu Srebrenica: „Především se jednalo o akt odplaty, který pramenil v muslimských zvěrstvech proti Srbům.“ Uvádí, že během let 1992 až 1995 bylo v Bosně zavražděno kolem tří tisíc Srbů.

Naproti tomu druhá strana, která vidí srbskou minulost jinak, jako například Ženy v černém obviňují současnou vládu: „Režim se snaží smazat stopy z minulosti. Je na nás, abychom se vynasnažili, aby se minulost neopakovala. Musíme na tom pracovat a nejen aby nás bylo vidět, ale také se trvale zapsat do historie.“

Ze všeho lze si vytvořit závěr, že vyrovnání se s válečnou minulostí není v Srbsku jednoduché a bude trvat ještě delší dobu.

Dnes dopoledne došlo k tomu, že nakonec někdo bílou barvou přemaloval graffiti s portrétem Ratka Mladiće.