Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists – CPJ) vydal zprávu, ve které uvádí: „Srbské úřady by měly provést rychlé a důkladné vyšetřování výhrůžek smrtí zaměstnancům televizní stanice N1TV a deníku Danas a donutit zodpovědné osoby, aby jednaly.“ Dále Výbor poslal e-mail bělehradské prokuratuře s žádostí o vyjádření. Odpověď zatím nepřišla.

„Jen se štěstím jsem vyvázl živ, a to díky své manželce, která mě zachránila. Vytáhla mě z ohně, když jsem při požáru a dýmu zůstal v bezvědomí. Naše články s největší pravděpodobností se jistým osobám nelíbily, neboť jsme psali o starostovi, který podezřele rychle zbohatnul,“ popisuje svůj případ z roku 2016 novinář Milan Jovanović.
Nechvalně dopadla také Isidora Kovačevićová (na snímku), která loni popisovala v místních novinách města Niš demonstrace související s těžbou lithia na jihu Srbska. Dovolila si kritizovat násilné chování členů vládní Pokrokové strany během demonstrace.
Případů je tolik, že na jejich základě vznikla epizodní část televizního seriálu vysílaného regionálními televizemi nazvaná příznačně „Robin Hood“. Seriál se zabývá kauzami v zemích bývalé Jugoslávii v průběhu jejich transformace. Část věnovaná útokům na novináře lze shlédnout na této adrese: https://www.youtube.com/watch?v=KA_JW0jlpvk&t=196s .
Nejnovější případ útoku na novináře byl zaznamenán nyní v dubnu. Nejprve 18. dubna přišel anonymní e-mail nezávislé a opoziční televizi N1 s výhrůžkou zabití jejich redaktorů. O několik dní později 22. dubna přišel stejný anonym redakci opozičního deníku Danas. Výhrůžka přišla také prostřednictvím sociálních sítí.
Obě redakce podaly žalobu na neznámého pachatele Státnímu zastupitelství v Bělehradě.
Deníku Danas bylo vyhrožováno, když na Velký pátek otiskl v novinách portrét Mahátma Gándhího a u toho citát: „Pravda, nikoli Bůh“. Na Instagramu se pod tím objevila řada urážlivých a výhrůžných komentářů a také následoval na adresu redakce e-mail. Byl adresován šéfredaktorovi a uvádí se v něm: „Ustašská hovada, jak dlouho hodláte urážet Srby v Srbsku a věřící Srbské pravoslavné církve?“ Další větu nelze ani publikovat.
Redakce na vysvětlení, proč citát zveřejnila uvedla: „Citát vznikl překladem z Gándhího autobiografie a v originále zní ´Truth is perhaps the most important name of God´(Pravda je možná nejdůležitějším Božím jménem). Autor překladu tato slova volně přeložil jako Gándhího vzkaz, že každé náboženství má svoji představu Boha, zatímco pravda je nekonfesní a univerzální.“ K tomu redakce přidala dovětek, že hodlá i nadále jako nezávislý občanský deník zveřejňovat myšlenky, citáty velkých myslitelů bez ohledu na data a církevní kalendář.
Předseda Nezávislého sdružení novinářů Srbska (NUNS) Željko Bodrožić obvinil vládnoucí politiky z toho, že i přes cestu do EU rozdělují společnost, a přitom „stigmatizují, finančně vyčerpávají nezávislé novináře a média.“
O Srbsku je známo, že opozičních médií je minimum a mezi něm patří TVN1 a deník Danas. Ponechme stranou, kým jsou tato média financována, jaký zastávají názorový proud a politiku. Staly se za dobu své existence aspoň určitou platformou pro opozici. Je tím vytvářen určitý tlak na mainstream a zaručena je určitá názorová pluralita. To se projevilo například v kauze těžby lithia v Srbsku nebo během voleb. Ani u nich však z finančních důvodů není zaručena nezávislost a nestrannost stanoviska.