Nedávno napsal istarský web Istra24: „Ceny bytů na Istrii se zvedly o třicet procent, přesto poptávka je větší než nabídka. Nejvyhledávanějším městem je Rovinj. Ceny luxusních vil ve vnitrozemí šplhají do závratné výšky tři a půl milionů euro.“

Včera uváděla Česká televize dokument o Istře, jejím pobřeží a vnitrozemí – okouzlující krása. Nekupte zde aspoň apartmá!
Pracovnice realitní kanceláře z Puly říká: „V posledních měsících dochází k boomu prodeje nemovitostí. Jde zejména o kupce vyšších sociálních tříd.“ Dodává, že především jde o lidi z bývalé Jugoslávie, kteří touží si koupit nemovitost k bydlení nebo k pronájmu.
Největší zájem je o pobřeží, ale kupci ze vzdálenějších zemí kupují nemovitosti ve vnitrozemí, kde dávají přednost luxusním vilám s bazénem.
Dočteme se z místních médií, že se na Istrii budou prodávat nemovitosti, které vlastní armáda. Píše o to web Poreština, což je web věnovaný Poreči a okolí, kde je o nemovitosti největší zájem. Nivio Stojnić místní představitel pro obec Tar - Vabriga uvádí důvod velkého prodeje nemovitostí na Istře: „Potřebujeme pro naše investice 34 milionů euro. Získáme je prodejem nemovitostí.“
Ceny nemovitostí se zde na Istrii pohybují od 700 tisíc až do milionu a několik set tisíc euro. Rekord drží vila ve vnitrozemí v obci Vižinad, která je za 3 a půl milionu euro.
Pracovníci agentur tvrdí, že se prodává vše a největší zájem je o byty ze strany Slovinců. Nejdražší byty jsou v Poreči, následuje Pula a Rovinj. Web Istra24 uvádí cenu bytů v Pule, která se pohybuje tři tisíce za metr čtvereční u nového bytu a u starších bytů jsou to dva tisíce až dva a půl tisíce euro. Zatímco cizinci prahnou po starých původních nemovitostech, tak Záhřebčané chtějí nový dům nebo pozemek ke stavbě. Z cizinců hlavně kupují nemovitosti Němci, Rakušané, Slovinci a Rusové rapidně ubyli.
V titulku jsme psali o perle Istrie ostrově Ceja (na snímku). Prodává jej soukromník, který vlastní většinu plochy 102 tisíc metrů čtverečních, zbývajících 60 tisíc vlastní stát. Vše je na prodej. Chorvatsko je zemí s tisíci ostrovů a ostrůvků. Web Istra24 píše, že již v blízké budoucnosti by slogan nemusel platit. V souostroví Kornati je na prodej řada ostrovů a některé z nich jsou třikrát až čtyřikrát větší než uvedený ostrov Ceja. Jejich cena se pohybuje od 11 do 70 euro za metr čtvereční. Můžete si spočítat, kolik zaplatíte za ostrov u Malého Lošinje, který má rozlohu 400 tisíc metrů čtverečních. Jeden z levnější ostrůvků se nabízí v šibenském souostroví a prodává se za 700 tisíc euro.