Evropa se otáčí opět k Balkánu v době, kdy jí odtud hrozí nebezpečí zvýšené migrace. Toto téma zdá se bylo hlavní pro Západ při jednání summitu o Balkánu v Tiraně. Ostatní bylo jen jakýmsi koloritem, který se musel projednat.

Dosvědčuje to pokračující jednání o Shengenu pro Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Jedinou omluvou neřešení kardinálních problémů Balkánu je válka na Ukrajině.

SKONČÍ KOSOVO JAKO KYPR?

Vše ale souvisí se vším. Dřívější individuální zájem evropských mocností převýšil v devadesátých letech nad řešením celku Evropy, což se podepisuje na současných problémech. Nyní opět Evropa řeší jen to, kde ji tlačí bota. I český náměstek pro evropské záležitosti a poradce premiéra Tomáš Pojar po summitu v Českém rozhlase tvrdí, že na Balkánu je situace na pokraji konfliktu. Kdo poradí poradci?

Radit nemíníme, to je na politicích. Popíšeme ale současnou napjatou situaci, kdy hrozilo, že srbský prezident Vučić se summitu ani neúčastní, o čemž jsme již psali (viz https://1url.cz/ur467).

Hlavním problémem je Kosovo. Uznání samostatnosti určitého státu nebylo a není jednoduchou záležitostí. Historie nás poučuje na příkladu Republiky Kypr, Tchaj-wanu, Jižní Osetie nebo Abcházie. Nyní se řeší případ Kosova a je více než jasné, že dospět k jeho uznání, jak si to šalamounsky představuje EU, snadné nebude. Na stole před je Srby návrh Francie a Německa, který v textu nemluví o přiznání nezávislosti a nejnovější návrh stručně zní: „Přivřete oči nad vstupem Kosova do mezinárodních a normalizujte vztahy.“

V KOSOVU VYBUCHUJÍ BOMBY

Podívejme se za jakých současných podmínek by Srbové měli návrh podepsat. V úterý se ozval výbuch v Severní Mitrovici, kde žije srbská většina. Podle zpráv se jednalo o explozi bomby umístěné v blízkosti prostoru zdejší hlasovací komise. Další bomba byla nalezena přímo v těchto prostorech a údajně po násilném vniknutí do těchto prostor ze strany kosovské policie (viz na snímku) začaly vybuchovat další bomby na jiných místech města. Odstraňování bomby se účastnila také vojska KFOR a mezinárodní policejní jednotky EULEKS.

K incidentu vydal prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučević, který uvedl, že situace v Kosovu je natolik napjatá, že „stačí škrtnout sirkou a dojde ke konfliktu.“ Podle něj je to tím, že současný kosovský premiér Aljbin Kurti od začátku svého mandátu začal podnikat kroky vedoucí k destabilizaci a porušování již uzavřených dohod z Bruselu. „To vydává jasný vzkaz kosovským Srbům, že jsou v Kosovu nežádoucími. Vytváří tlak na jejich vyhánění a vyčištění severu Kosova od Srbů,“ říká srbský ministr. Dodal k tomu, že za takové situace je velice těžké vysvětlit tamějším Srbům, aby zůstali v klidu.

Srbská strana dále tvrdí, že vyhledávání výbušnin v Severní Mitrovici je jenom kosovská taktika k zastrašování Srbů před volbami do místního zastupitelstva, které se mají konat 18. prosince.

Kosovská strana ústy svého premiéra Aljbina Kurtiho tvrdí, že kosovská police musí stále častěji na severu Kosova zasahovat, neboť kriminální živly při vědomí nadcházející samostatnosti Kosova rozvíjejí své aktivity. Zde jsou jeho slova: „Kvůli těmto zločincům a jejich útokům na severu Kosova musíme zajistit ještě větší přítomnost našich policistů. Zločince platí Srbsko a jejich akce režíruje Vučić.“

OPOZICE VYUŽÍVÁ NAPJATÉ SITUACE K OČERNĚNÍ VLÁDY

Aby vše bylo více komplikované, snaží se podle srbských provládních médií některé srbské politické strany jak z levého tak z pravého spektra využít situace v Kosovu k tvrzení, že prezident Vučić hodlá uznat nezávislost Kosova. Ministr obrany Vučević to komentuje slovy, že „tito lidé chtějí ze svých teplých židlí kritizovat a navádět vládu, aby poslala mladé muže a tanky do Kosova. Oni se pak budou vydávat za pravé bojovníky v srbské otázce, aniž by riskovali, že sami nastoupí do první linie.“

Opozice v Srbsku není až tak bezzubá. Má svá média, z nichž největší je deník Danas a televize N1. Tato televize chtěla představit svojí sílu a to tím, že kdo ji naladil našel obrazovku bez signálu. Kolem televizní demonstrace vznikla velká diskuze. TV N1 na svém webu napsala: „Diváci měli příležitost vidět, čemu se podobá mediální scéna v Srbsku bez svobodných médií. Drastickým způsobem jsme ukázali, jaká tma nastane, kdy naše N1 a Nova S nebudou vysílat.“ Na to reagovala vládní média a napsala: „Vypnuli se sami a tvrdí, že je vláda vypíná.“ Tomu přitakala také chorvatská populární spisovatelka Vedrana Rudanová (více o spisovatelce:https://1url.cz/vr48V) . Tvrdí o sobě, že nefandí ani Vučićovi ani neoliberalistům. Ptá se sama sebe, komu fandí a proti čemu bojuje. Odpovídá: „Bojuji proti všem, kteří se mě snaží přesvědčit, že existuje demokracie, že existují svobodná média, že USA se chovají jako Červený kříž. Lidé by měli konečné pochopit, že demokracie nekvete tam, kde vládnou peníze. Možná nebudou muset aspoň díky černé obrazovce sledovat stupidní slogany, neboť nebudou existovat média, která stejně slouží jen svému chlebodárci.“

Jde o narážku na většinového vlastníka TV N1 Dragana Šolaka, který s pomocí peněz Sorose a dalších jako jsou CNN se snažil a snaží ovládnout mediální prostor nejen v Srbsku.

U nás při zakládání CNN Prima News se mimochodem také spekulovalo o možném Šolakově působení. (K mediálnímu boji na západním Balkánu, kterého se účastní také PPF viz https://1url.cz/ar48o).