Bělehrad a další srbská města jsou zaplavena plakáty politických stran a převládá plakát s prezidentem Aleksandrem Vučićem. Stejné je to v médiích – Vučić, Vučić, Vučić… články, projevy, fotografie, videa a pochopitelně propagace jeho strany Srpska napredna strana – SNS. Při dotazu u lidí koho budou volit, když vás neznají převládá opatrnost.

Například dnes nejpopulárnější srbská zpěvačka Ana Đurić, alias Konstrakta, která přijela do Chorvatska, vyhýbavě odpověděla na dotaz k volbám: „Nechci komentovat konkrétní politické směry. To vše uvidíme, až bude po volbách. Atmosféra je velmi impulzivní – nabitá (srbsky - usijana). Děje se všechno možné, a to nejen v Srbsku. Jsme všichni na jakési podivné vlně vibrací.“
Co zpěvačka myslela pod pojmem „usijana“ - výboji nabitá atmosféra?
V Srbsku se tuto neděli odehrají takzvané super volby – volby prezidentské, parlamentní a lokální. Atmosféra je nabitá tím, že na rozdíl od minulosti se opozice tentokrát rozhodla, že volby nebude bojkotovat, ale že si to s Vučićem a jeho Srbskou pokrokovou stranou (SNS Srpska napredna stranka) rozdá.
Má to velice těžké, neboť Vučić ovládá většinu médií, neustále v nich vystupuje a vychvaluje úspěchy svého vládnutí a rýsuje zářnou budoucnost Srbska. Opozici se dostává malý prostor. Vučić má navíc podporu další strany Socialistické strany Srbska současného předsedy Skupštiny Ivici Dačiće. Strana se chlubí tím, že byla v historii vždy jazýčkem na vahách srbské politiky. V Bělehradě socialisté tvoří silnou levicovou koalici společně se stranami Jednotna Srbija a Zeleni Srbije.


VUČIĆ
V hlavním městě ale na druhou stranu Vučić s Dačićem dobře ví, že má opozice šanci největší. Proto zejména Vučić a jeho SNS opírají svoji kampaň o vnitrozemí Srbska, kam často vyjíždí k předvolebním mítinkům. Pro představu kampaně s čím vládnoucí uskupení vystupuje, uveďme hesla Ivici Dačiće. Mluví o třech základních problémech země, kterými jsou otázky: Kosovo, NATO a přátelství s Ruskem a Čínou. Dačićova odpověď zní: „Kosovo navždy se Srbskem, ne alianci NATO a ne sankcím Rusku, neboť by to vyvolalo sankce Srbsku.“ Zato Vučić opírá svoji kampaň zejména ekonomickým směrem a sliby lepšího života, a to pod heslem: „Společně všechno zvládneme“. Heslo je zároveň názvem koalice uskupené kolem Vučićovy strany. Jeho poslední text vyšel dnes (31.3.) v bulvárním deníku Blic, ve kterém slibuje do roku 2025 propojení země dálnicemi, silnicemi a železnicí, připojení každého domu na vodu a kanalizaci a lepší životní standart. „Slibujeme do konce mandátu naší vlády průměrnou mzdu 1000 euro a důchod 500 euro,“ píše v deníku Blic současný prezident Srbska Vučić.


OPOZICE
Ta, jak bylo uvedeno, má velice malou šanci a spíše se mluví, že její jednotlivé koalice spíše osahávají terén pro budoucnost, kdy by mohly dosáhnout na lepší umístění. Nyní těsně před volbami opoziční web Krik publikoval rozhovor s informátorem znalého podsvětí, který uvedl okolnosti zabití srbského politického předáka na Kosovu Olivera Markoviće v roce 2018. Nitky mají vést přes podsvětí až do vyšších pater současné politiky. Ani tato okolnost ale nebude mít velký vliv na volby. Ministr vnitra Vulin podal důkazy, že se jedná o nesmysl. Právě tak dnes se konala demonstrace studentů v Bělehradě, kteří byli v televizi osočeni, že jsou „úplatní a připravení cokoli učinit za tisíc dinárů“. Toto vše jsou „drobotiny“, které stěží ovlivní volby.
Zatím nejvíce probíraný je souboj o hlavu státu mezi Vučićem a opozicí navrhovaným Zdravkem Ponošem, bývalým diplomatem a penzionovaným generálem. Pozorovatelé dění v Srbsku tvrdí, že ho opozice navrhla proto, že u něj se najde nejméně negativ a nejméně je zapleten do všech možných lokálních skandálů a korupce. Je kandidátem koalice Jednotné Srbsko (Ujedinjena Srbija) zahrnující několik politických stran a hnutí (Stranka slobode i pravde, Demokratska stranka, Narodna stranka, Pokret slobodnih građana). Mezi bývalé a dnes opoziční politiky patří například Boris Tadić, bývalý prezidentaý v letech 2004-2012, který kandiduje na poslance za Novou demokracii – Zelené. Tadić je kritizován zejména za stranickost vládnutí a způsob provedení privatizace. Proto spíše dnes mladí lidé slyší na nové a mladší politiky, které například představuje Boško Obradović a jeho hnutí Dveri. Vystupují v rámci parlamentních voleb v koalici s další koalicí Patrotski blok a část Hnutí za obnovení království Srbů. Jsou zde další koalice jako NADA (Nacionálně demokratická alternativa), která spojuje Demokratickou stranu Srbska s druhou částí Hnutí za obnovení království Srbů nebo samostatně vystupuje dřívější hnutí a dnes strana „Dosta je bilo – Suverenisti“.

Pro nás spíše v nepřehledném spektru opozičních stran a hnutí je důležité, že tyto strany, zejména Dveri, se se dokázaly v minulém roce prosazovat při ekologických protest proti těžbě lithia. Vláda na toto musela reagovat a vyjít protestům vstříc. Z toho je vidět, že zejména v Bělehradě mají opoziční strany určitou sílu a šanci získat v neděli ve volbách hlasy.