Chorvatský disident Stjepan Đureković byl v červenci roku 1983 nalezen v tratolišti krve v bavorském městečku Wolfrathausenu. Jeho vraždu měli na svědomí příslušníci jugoslávské tajné policie Perković a Mustača, kteří byli později v roce 2016 odsouzeni německým soudem v Mnichově k doživotnímu žaláři. Po odsouzení byli oba vydáni do Chorvatska, kde jim byl trest změněn na 40 let vězení. Díky těmto dvěma generálům se v současnosti dostalo Chorvatsko do velké politické krize, neboť mezi prezidentem a premiérem se rozhořel boj, kdy oba spolu nekomunikují než písemně.

Skupina chorvatských generálů požádala v těchto dnech o omilostnění Perkoviće a Mustači za jejich vlasteneckou službu v devadesátých letech. Údajně nebýt jich nebylo by Chorvatska, neboť měli dopomoci Franjo Tudjmanovi prvnímu chorvatskému prezidentovi k moci a tím k politice vedoucí k samostatnosti Chorvatska. Za dopisem několika generálů o milost bývalých tajných agentů a později generálů armády údajně podle premiéra Andreje Plenkoviće (na snímku vlevo) stojí současný chorvatský prezident Zoran Milanović.
Prezident to popírá, že by za dopisem stál a nazval premiéra „estébákem“ (zde v bývalé Jugoslávii příslušníkem tzv. UDBA) a jeho vládu zkorumpovanou včele s bandity vedoucí vládní strany HDZ (Hrvatska demokratska zajednica). Dále uvedl, že bude jenom rád, když se s premiérem nebude muset setkávat. „Je mi ctí, že mě takový mančaft bude bojkovat. Bohužel musím je nazvat bandity… Vše kolem generálů je práce těchto estébáků, HDZ a premiéra Plenkoviće,“ řekl prezident Milanović.
Na toto reagoval Plenković prohlášením: „Prezident zpřetrhal jakoukoli možnost i minimální komunikace. Již žádný z ministrů této vlády se s ním nesejde a nebude se účastnit žádného společného zasedání. Bojkotujeme to v každém slova smyslu. Jsme tolerantní, ale takovou hrubost trpět nebudeme.“
Toto podle komentářů médií bude mít negativní vliv na bezpečnostní politiku země, neboť oba posty, premiérský i prezidentský svolávají v Chorvatsku společně bezpečnostní radu státu. To sice nebude možné, ale novináři to komentují, že stejně není k čemu se scházet, neboť Milanović odmítl radu svolat i přesto, že došlo k agresi na Ukrajinu.
Poslední dobou je chování prezidenta Milanoviće nápadně agresivní a neurvalé. Dnes to nezávislý poslanec chorvatského parlamentu Hrvoje Zekanović pro média komentoval: „To, co Milanović provádí se nedá ospravedlnit. Musím se ptát, zda Milanović není pod nějakými prášky, neboť jeho chování je závislé na tom co pije, kouří nebo konzumuje.“