Kosovský web Reporteri zveřejnil názory albánského premiéra Ediho Ramy, který začátkem června navštívil v haagském vězení zde souzeného kosovského politika a bývalého vůdce Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Hashima Taciho.

V rozhovoru tvrdil, že kdyby bylo jen na albánských socialistech a byly by jiné zákony (Rama je jejich předsedou) zvolili by Albánci Taciho za svého prezidenta. Svůj názor hned zdůvodňuje: „Je to muž mimořádného talentu. Neznám jiného muže v albánské politice, který by měl kombinaci politického daru a zároveň dokázal vyjít vítězně, a to za každé situace. Má velkou trpělivost čelit nejtěžším situacím, aniž bych cokoli dal na sobě znát. Má mimořádnou vůli dostat čeho chce. Pro zkušenosti, které Hashim prožil a cestu, kterou prošel, aby dosáhl vrcholu státní hierarchie Kosova, byl by skvělým albánským prezidentem.“
Albánský premiér se rovněž velmi podivuje nad tím, že je Hashim Taci souzen haagským tribunálem a má za zlé kosovským Albáncům, že ho vůbec do Haagu vydali. „Nevěřím, že by jakýkoli země na světě nechala takovým způsobem soudit svého představitele za válečné zločiny,“ říká Edi Rama. Když byl Edi Rama u Taciho na návštěvě ve věznici, přivezl mu bednu s knihami o historii Albánců. Když měl napsat do kolonky pro návštěvníky důvod své návštěvy, napsal tam jednoduše výraz: „Chybí mi“. Po schůzce tehdy Rama řekl: „Věřím, že soudní proces poskytne způsob, jak před spravedlností demonstrovat čistotu osvobozující války, kterou albánští separatisté vedli v letech 1998-1999 proti srbským silám.“ Navíc pak albánský premiér dodal: „Jsme přesvědčení, že osvobozenecká válka Kosova nemůže být přeformátovaná a zasazena do jiných rámců, neboť jde do zlatý rámec hrdinství, obětí, prolité krve pro svobodné a suverénní Kosovo.“
Edi Rama se stal prvním politikem, který byl na návštěvě v haagské věznici „Haaglanden“ v městě Scheveningen pouze z osobních důvodů.
Pochopitelně, že srbská média považují taková tvrzení za podivuhodná. O to více jde o absurdní situaci, když Edi Rama tvrdí, že není pro spojení Kosova a Albánie.
V roce 2020 Thaci rezignoval na post kosovského prezidenta a byl letecky převezen do Haagu, aby čelil obviněním z válečných zločinů, vražd, mučení a pronásledování.