Redakce Rádia svobodná Evropa již druhý den za sebou přichází se závažným dokumentem týkající se Srbska nebo Západního Balkánu. Včera to byl non-paper o přijímání těchto zemí do EU (viz https://1url.cz/drJZu).

Redakce Radia svobodná Evropa má k dispozici dokument od evropských tajných služeb pro účely EEAS (The European External Action Service), který je označen za „důvěrný“. Materiál analyzuje kroky srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, který podle tohoto hodnocení se snaží zbrzdit odloučení Srbska od Ruska a přitom dosáhnout ústupků od západních zemí.
Dokument rozebírá jednotlivé kroky prezidenta Vučiće. „K eliminaci tlaku Západu týkajícího se sankcí vůči Rusku plánuje Aleksandar Vučić určité kroky jak na vnitřním tak zahraničním poli. Chce zabránit negativnímu účinku pro Srbsko a zachovat si politickou moc,“ cituje Radio svobodná Evropa z dokumentu. Mezi jinými srbský prezident se s největší pravděpodobností bude snažit odkládat formování nové vlády, aby mohl zdůvodnit odklad zavádění protiruských sankcí. Přitom se volby v Srbsku uskutečnily již 3. dubna. Na druhé straně bude provádět politiku „drobných krůčků“ ve změně zahraniční politiky, aby pro Srbsko dosáhl co nejvíce ekonomických a politických výhod.
Zvláštní roli ve změnách zahraničně politické orientace má sehrát Srbská pravoslavná církev, se kterou má Vučić dobré vztahy. Má zapůsobit na obyvatele, aby pochopili a souhlasili případnou prozápadní srbskou orientací. Základní je její neutrální postoj v konfliktu na Ukrajině, aby se pro Vučiće vytvořil prostor k odloučení od Ruska.
Evropské tajné služby dále tvrdí, že se Vučić bude snažit využívat srbské pravicové strany v parlamentu pro zdůvodnění odkladu důležitých politických rozhodnutí. „Vučićovi tento postoj opozice umožní se Západu představit jako umírněný politik,“ píše se v dokumentu. V případě formování nové vlády bude mít Vučić snahu, aby ministerská křesla obsadili ministři jak prozápadní tak i proruské orientace, aby mu to umožnilo nadále vést politiku balancování.
Oprávněnost takové úvahy potvrdila dnešní zpráva, která uvádí návrh opozičního hnutí Dveri, aby v reakci na zákaz přeletu ruského letadla s Lavrovem do Bělehradu byla zrušena plánovaná návštěva německého kancléře Olafa Scholze v Srbsku. Přitom tajné služby uvádí, že opoziční strany (NADA/DSS – Nacionalna demokratska alternativa/Demokratska stranka Srbije, Zavetnici a Dveri) jsou ve skutečnosti svázány s Vučićovou Srbskou pokrokovou stranou (SNS) a zpráva píše, že „mají její jak finanční, tak i logistickou podporu.“