Na pobřeží Jadranu jakoby neexistovala válka na Ukrajině. Jakoby nebyly problémy s energií a nezdražovalo se, když jedna z nejdražších restaurací v Dubrovníku hlásí, že má na dny dopředu obsazeno a musíte se dopředu objednat. Zatím policie hlásí, že byl zabit v silniční nehodě motocyklista a autobus s dvaapadesáti studenty na cestě do Zadaru zcela shořel.

Švédská modelka a manekýna Isabella Viola Lindblomová (na snímku uprostřed) obsadila státu patřící ostrůvek Jaz u Rogoznice. Chovala zde drůbež, spala v síti natažené mezi stromy a nikoho na ostrov nechtěla pustit. Tvrdila, že ho vlastní. Obyvatelé si stěžovali a policii trvalo přes měsíc její přestupek vyřešit. Nakonec ona sama ostrov opustila a vylila si v angličtině vztek na řidiči autobusu. Ten jí naštěstí nerozuměl.
Stejně tak si obyvatelé Splitu stěžují na cizince, že po městě chodí polonazí. Kroutí hlavami nad tímto chováním a ptají se, zda by si to dovolili v Benátkách nebo v Cannes.
Dnes se oslavuje den „vietnamek“ („žabky“), známých jednoduchých sandál a noviny píší: „Všichni si je obujte“. Vedle je článek o tom, jak matka zadarské středoškolačky pláče, že její sedmnáctiletá dcera byla znásilněna pěticí mladíků. Policie případ vyšetřovala s výsledkem, že nešlo o znásilnění ale pohlavní styk, který si dívka nepřála. Údajně jí mladíci dali do pití drogu a dívku zneužili.
Na nejpopulárnější dubrovnické pláži Banje není k hnutí, všichni vyrazili svá těla ochladit. Je zde také upozornění pro cizince, aby při výběru lehátek a slunečníků na Jadranu si dávali pozor na jejich ceny a nebyli překvapení. Uvádí se, že na jedné pláži stojí lehátko až 10 euro.
Dát si kávu v restauraci, může být také nemilé překvapení. Pořídíte ji běžně v průměru do 10 kuna. O překvapeni se píše v novinách, když v Dubrovníku a Opatii si novináři dali kávu za 30 kuna.
Co důchodci? Každý druhý, který byl obyčejným zaměstnancem má důchod pod 2500 kuna. Podle médií jich je 587 tisíc, ale z nich 392 tisíc má důchod pod dva tisíce kuna a 150 tisíc dokonce pod jeden tisíc kuna. Jsou také rovnější mezi rovnými. Těch je 181 tisíc a mají důchod podle zvláštních zákonů - rozhodně vyšší. Například veteráni z války s Jugoslávskou národní armádou, kterých je 70.849, mají důchod přes šest tisíc kuna.
Co dělá půl milion chudých důchodců? Počínají si jako v ukázce videa, dělají, že nic nevidí a nic neví… Svět, ať se třeba zblázní!
Video, které je zde ukázkou (viz stejný článek na fb Chovatsko: https://www.facebook.com/BalkanskeZapisky/videos/2051557465030427 ), natočil ještě v roce 2016 chorvatský režisér Boris Poljak a nazval jej titulem „Jen přijdou a zase jen odejdou“. V roce 2017 získal film ocenění na Dnech chorvatského krátkého filmu. Ukazuje večer na známé splitské pláži Bačvice. Jak vidno, situace a chování lidí se od té doby v mnohém nezměnilo.