Nejčtenější bělehradský list Novosti přichází s informací, že americká CIA společně s Čečenci připravují v Kosovu chaos, jehož účelem je navýšení počtu příslušníků NATO zejména na severu srbské odštěpené provincie. Novináři získali informaci ze srbských bezpečnostních služeb.

Informace koresponduje s tím, že na tuto sobotu je svoláno zasedání bezpečnostní rady státu, které bude jednat o Kosovu. Napětí dnes zvýšil svým projevem prezident Vučić, když na shromáždění ve městě Požarevac nedaleko Bělehradu před několika tisíci lidí uvedl, že kosovští Albánci mají v plánu v tichosti obsadit sever Kosova, kde převážně žije srbská menšina. Slovně reagoval na to, že kosovský ministr vnitra Đeljalj Svećlja dnes uvítal začátek kontroly jezera Gazivode ze strany kosovských ozbrojených sil (na snímku).
Je to poprvé od konce války, kdy kosovské síly začaly toto jezero hlídat. Jezero má délku 24 km a tvoří částečně hranici se Srbskem. Gazivode je strategického významu nejen jako jedinečná velká zásobárna vody pro Kosovo, ale její voda se také využívá k chlazení kosovské uhelné elektrárny Obilić. Pro oboustranný strategický význam bylo dosud udržováno jakési příměří. Vodní zdroj je v držení Srbů a čističku vody vlastní kosovští Albánci. Srbové ale mají navíc výhodu, že řeka Ibar zásobující jezero pramení v Srbsku, mají tak možnost přesměrovat její tok a jezero vysušit.
Podle první zprávy CIA plánuje v Kosovu provokaci a Američané za tím účelem zafinancovali oddíl čečenských dobrovolníků. Ti se mají v Kosovu v převlečení vydávat za příslušníky srbské armády a na hranicích se Srbskem mají zaútočit na kosovskou policii. To má vyvolat ozbrojenou reakci příslušníků KFOR. CIA si představuje, že akce povede k zesílení počtu příslušníku jednotek NATO na americké kosovské základně Bondsteel. „Cílem je rozšíření vojenských sil USA v Evropě a západní Balkán je jedním z posledních teritorií v Evropě, kde ještě nedošlo k zesílení amerických vojenských formací,“ uvádí bezpečnostní analýza, ze které se bělehradský deník cituje.
Poslední dobou se podle Novosti v Kosovu pohybují údajně Čečenci a jeden ze srbských analytiků upozorňuje na skutečnost, že Srbové se v Kosovu brání pouze barikádami a holýma rukama. To je slabý argument pro vyvolání většího incidentu a následného povolání dalších vojenských posil NATO do Kosova.