Pomiňme důvody prohry srbských fotbalistů v utkání proti Švýcarsku, jako byla zranění a forma klíčových hráčů a podívejme se na utkání z jiného pohledu. Již dopředu bylo utkání avizováno jako střet mezi kosovskými Albánci v dresu Švýcarska a Srby.

Šlo nejen o snahu srbského týmu odčinit prohru se Švýcary před čtyřmi lety na MS v Moskvě, ale srbská veřejnost v utkání viděla prezentaci hrdinského „srbství“ nad albánskými „neuměteli“. Dopadlo to přesně opačně. To ale nelze těmito slovy napsat pro srbská média, aniž by autor takového hodnocení nebyl zasut urážkami všeho druhu a osočení ze zrady. Stalo se to autorovi komentáře pod článkem v deníku Politika, když napsal: „Země, která pošle svůj tým, aby bránil pravoslaví místo, aby hrál kopanou, stát který vyslal trenéra, který fašisticko - rasisticky vrhá nadávky na soupeře místo, aby trénoval svůj tým, tak dopadne tak, jak dopadl.“

Dávno před utkáním se vědělo, že švýcarští albánští hráči nesmějí pod trestem FIFA provokovat Srby zkřížením rukou na prsou a roztažením prstů, čímž chtějí představit dlouhlavou albánskou orlici. K tomu sice nedošlo, ale po získání vedení nad Srby se albánský hráč Granit Xhaka přece jen neudržel a Srby provokoval. Začal tím, že ukázal na své genitálie ve směru srbského náhradního brankáře, aby ho zesměšnil, neboť srbská média před několika dny psala, že ho manželka podváděla s jiným srbským hráčem Vlahovićem.

Nebylo to vše a s chutí o tom píší nejen britské a německé deníky, které tomu daly přednost před sportovním hodnocením. Zejména si novináři všimli, že po utkání si Xhaka navlékl tričko svého spoluhráče Ardona Jashariho a to jménem dopředu na prsa (na snímku). Srbům bylo jasné, o co se jedná. Šlo o připomenutí Srbům stejného jména zakladatele organizace Kosovské osvobozenecké armády Adema Jashariho.

Za gesto hráče hrozil od FIFA trest a tak Granit Xhaka okamžitě přispěchal s vysvětlením. „Za tričkem není vůbec žádná politická myšlenka. Ardon Jashari je kluk, kterého mám rád a spoustu času trávíme společně. Protože je náhradníkem, slíbil jsem mu, že pokud vyhrajeme, obléknu si jeho dres,“ prohlásil Xhaka a FIFA jeho omluvu přijala.

O Xhakovi, hráči anglického Arsenalu, se ví, že je vášnivým zastáncem kosovské nezávislosti v důsledku toho, že jeho otec Ragip Xhaka byl šest měsíců vězněn a mučen za účast na demonstraci v bývalé Jugoslávii. Jeho rodiče před lety emigrovali do Švýcarska. Svůj postoj již představil na minulém MS ve fotbale. V Moskvě vysvětloval své gesto překřížených rukou: „Reakce soupeře mě vůbec nezajímaly, bylo to určeno těm, kteří zůstali v mé vlasti, kde jsou kořeny rodičů. Byly to prostě čisté emoce. Myslím na Kosovo.“

Politika do sportu nepatří, ale jak ukázalo také utkání Íránu i zde hrála politika svojí roli. Před zápasem proti Anglii íránští hráči nezpívali hymnu a americká fotbalová federace zveřejnila na svých sociálních sítích neúplnou íránskou vlajku – vynechala na ní emblém Islámské republiky.