Aziz Lepenica dnes důchodce je bývalý profesorem na průmyslovce v bosenském Goražde. Nyní dostal za úkol najít své výkresy vodní mini-elektrárny, kterou zkonstruoval v době války v Bosně.
Požádala o ně EU, když se její pracovníci dozvěděli o tom, že systém těchto jednoduchých malých elektráren fungoval po celou dobu bojů a umožnil městu Goražde přežít ostřelování ze strany srbské armády z okolních kopců. Zdejší obyvatelé byli přinuceni vymýšlet ledacos, aby přežili. Mezi vynálezy patřil třeba most pod mostem, po kterém přecházeli přes řeku Drinu, aby byli se kryli před ostřelováním. Druhým výmyslem byly zmíněné mini-elektrárny od Azize Lepenice. Město obývané většinou muslimskými Bosňáky bylo v letech 1992 až 1995 prakticky odříznuto od okolního světa. Během této doby se většina obyvatel musela obejít bez elektřiny a bez topení. K překonání obtíží měl sloužit systém mini-elektráren, což byla lopatková kola připevněná s generátorem k dřevěnému pontonu. Z každé z těchto elektráren vedl hlavní kabel k mostu přes řeku a odtud menšími kabely do různých míst ve městě. Místní strojní inženýři a elektrikáři nejprve postavili podle návrhu prototyp. Zdejší průmysl ve městě před válkou vyráběl vše od zbraní po textil. Design elektrárny byl chytrý a zároveň dostatečně jednoduchý, aby lidé mohli zařízení snadno replikovat. Pracovalo se na montáži přes noc, neboť přes den se střílelo. Lidé našli potřebné součástky v motorech, alternátorech, kondenzátorech ze šrotu a v rozbombardovaných továrnách, vozidlech a domech. Řeka se rychle zaplnila lopatkovými koly.
V současnosti, kdy probíhá konflikt na Ukrajině přišli lidé z Bosny, kteří pracují v institucích EU, s nápadem, aby se tímto bosenským způsobem pomohlo Ukrajině. Tak se stalo, že hejtman bosansko-podrinjského kantonu Edin Ćulov byl kontaktován z Bruselu, aby zdejší lidé dodali projekt, který bude poslán z EU na Ukrajinu. Samotný hejtman byl také jeden z těch, který mini-elektrárnu vyráběl. Vypráví, co se jim při přechodu na Nový rok 1993/94 stalo: „Lidé se velmi snažili, abychom měli při oslavách světlo a mohli zapnout malé televizory… Naneštěstí tenkrát bylo velice špatné počasí. Hodně pršelo a řeka se vzedmula a více než polovina všech elektráren byla zničená nebo je voda odnesla.“
Jestli se někdy dostanete do Goražde, nejdete u mostu přes Drinu model mini-elektrárny, kterou nechal bývalý profesor Aziz Lepenica se studenty v roce 2016 vyrobit, aby připomínala, že Goražde přežilo tři roky ostřelování z děl a minometů.
(Ostatně o všem také vyšla i u nás knížka – komiks od maltsko-amerického autora a kreslíře, také bývalý NHL hokejista, Joe Sacca nazvaná „Bezpečná zóna Goražde“. Sacco ve svých komiksech píše o válečných konfliktech, kombinuje osobní zážitky z místa (Bosna, Palestina, Gulf War, Kanada, USA) dění a autentické rozhovory s obecnějšími historickými poznámkami.)