27. února má dojít v Bruselu ke dlouho očekávanému a důležitému setkání srbského prezidenta Aleksandara Vučiće s kosovským premiérem Aljbinem Kurtim. Má se jednat o francouzsko-německém návrhu na urovnání vzájemných vztahů pod patronací šéfa EU diplomacie Josepa Borella.
V návrhu, který je stále tajný se má psát, že obě strany se zaváží k vzájemnému respektování. Tím se rozumí, že Srbsko nebude bránit Kosovu ke vstupu do mezinárodních organizací, dojde k normalizaci vzájemných vztahů cestou otevření stálých misí v obou zemích. Kosovo nebude bránit vzniku Sdružení srbských obcí na svém území a zajistí důstojnou roli srbské pravoslavné církve na svém území. Obě strany si budou navzájem uznávat všechny své dokumenty. Vše ve skutečnosti bude znamenat uznání nezávislosti Kosova, a to bez jakéhokoli prohlášení, což se podobá dřívějšímu modelu rozdělení Německa.
Nastávající jednání Vučiće s kosovským premiérem Kurtim vyvolalo v řadách srbské pravicové opozice velkou nevoli. Ta byla ještě více podnícena různými prohlášeními západních politiků, kteří dávali najevo spokojenost, že Vučić začal projevovat umírněné chování vůči Kosovu. Hněv pravicové opozice vyvrcholil 15. února v den oslav státnosti Srbska a v pravoslavný svátek „Sretenje“. Ultra pravicová organizace „Narodna patrola“ zorganizovala protestní shromáždění před bělehradským sídlem prezidenta Vučiće. Sešlo se několik set demonstrujících a požadovali změnu Vučićovy politiky ke Kosovu a vyvolávali slávu Rusku. Nakonec pochodovali před sochu posledního ruského cara Nikolaje II., kde požadovali Vučićovu demisi a větší spolupráci s Ruskem. Volali: „Vučići šiptare (hanlivý název pro kosovské Albánce).“ Hlavní vůdci demonstrantů vyhrožovali, že jsou připraveni učinit mnohem více v případě, že Vučić nebude blokovat jednání o Kosovu. „Jsme připraveni tě jako zrádce okamžitě odstranit,“ vykřikovali. Mimo jiné se na shromáždění modlili k vítězství Ruska na Ukrajině („Dat će Bog da pobijedite“). Jeden z vůdců demonstrace žádal Rusko, aby vetovalo vše ke Kosovu a aby „vyčkalo měsíc, než odstraníme zrádce“ (myslel tím Vučiće). Někteří demonstranti měli na bundách písmeno „Z“ nebo nášivky Wagnerovy skupiny.
Výhrůžky a celou akci vzalo srbské vedení vážně a před dvěma dny došlo k zatýkání několika příslušníků ultrapravých sil, mezi nimi organizátora celé akce a vůdce Narodne Patrole Damnjana Kneževiće. Zatčení byli obviněni z vážného porušení zákona včetně snahy o násilnou změnu režimu a odstranění prezidenta republiky. Vůči některým bylo vzneseno obvinění z nedovoleného ozbrojování a uchovávání výbušnin.
Češi u sv. Václava demonstrovali za práva Srbů v Kosovu: „Kosovo je Srbsko“
Každým rokem se v den odtržení Kosova od Srbska 17. března schází čeští přátelé Srbů v Kosovu u sochy sv. Václava pod Národním muzeem na Václavském náměstí. Opět rozvinuli transparent „Kosovo je Srbsko“ a tentokrát v nepříznivém počasí za prudkého chladného větru se sešla asi padesátka lidí. Shromáždění zahájil předseda sdružení „Přátelé Srbů na Kosovu a Metohii“ Mgr. Václav Dvořák. Po něm jako obvykle se ujal slova poslanec za SPD Jaromír Foldyna. Připomněl mimo jiné také vinu Čechů na bombardování bývalé Jugoslávie a připoměl českým představitelům, že existují země v EU, které Kosovo neuznávají a že přibývají státy, které ruší své předchozí rozhodnutí o samostatnosti Kosova. Nakonec vystoupil s krátký projevem Milan Krajča, předseda Českého mírového hnutí.
Předseda sdružení Mgr. Václav Dvořák pozval přítomné, aby se opět sešli tentokrát 24. března před Srbským velvyslanectví v Praze v Mostecké ulici a připomenuli si začátek bombardování Srbska v roce 1999.