Bulharsko prožívá stejně názorové rozpory uvnitř společnosti, když jsou lidé rozdělení válkou na Ukrajině.
Minulou sobotu 11. března se v centru Sofie sešlo několik set lidí, kteří požadovali, aby se Bulharsko nezapojovalo do dění na Ukrajině a zachovávalo v konfliktu neutralitu. Demonstraci uspořádaly organizace „Bulharská národní rada pro mír“ a „Svobodné a mírové Bulharsko“. Z náměstí Alexandra Burova demonstranti zamířili před parlament. Vykřikovali hesla proti NATO a měli transparenty, na kterých psalo: „Bulharsko zóna míru - Nestřílíme na bratry!“, „Bulharští muži nepůjdou na jatka“ nebo „Bulharsko pro Bulhary - ne pro NATO a EU“. Přítomní mávali nejen bulharskými ale také ruskými vlajkami.
Stejné shromáždění se mělo konat v dalších bulharských městech jako jsou Varna, Ruse, Stara Zagora, Silistra, Šumen a Targovište.
V tiskovém prohlášené organizátorů bylo uvedeno: „Bulharsko se nevzdává svých synů! Bulharsko je zónou míru a neúčastní se žádné války, Nebude ji podporovat ani lidmi, zbraněmi, sankcemi, municí ani náhradními díly! Bulharsko chce mír mezi našimi bratrskými národy a především si přeje konec eskalace války. Bulharsko je platformou pro mírová jednání, nikoli pro rakety! Bulhaři jsou mírumilovní a nikoli potravou pro děla.“
Proti shromáždění se ozval bulharský prezident Rumen Radev s kritikou: „Neschovávejte se za pomníky Sovětské armády!“ K tomu dodal: „Uprostřed předvolební kampaně strany s ambicí vládnout místo, aby předkládaly jasné programy a řešení problémů lidí a budoucnosti, se schovávají za minulost. Je krajně nevhodné, aby se strany uprostřed společenské krize a války v sousedství schovávaly za pomníky sovětské armády.“
Byla to narážka především na Socialistickou stranu Bulharska a stranu Levice, kteří se rovněž aktivně shromáždění účastnily. Předsedkyně socialistické strany Cornelia Ninova vyjádřila přesvědčení, že tento protest „má svůj význam a smysl“. Ninova argumentovala slovy: „Chceme uchovat historii Bulharska a památku na hrdiny antifašistického boje.“ Další člen socialistů vyjádřil přesvědčení, že Socialistická strana Bulharska probudí lidi a příště jich na demonstraci bude ještě více.
Naopak někteří lidé byli proti demonstraci a házeli na demonstranty vajíčka.
Narážka Rumena Radeva se také týkala pomníku Rudé armády v Sofii, o který se vedou spory o jeho přemístění do Muzea socialistického umění. Spor trvá již tři toky. Pomník je majetkem státu a město nemůže samo o sobě s ním nakládat. Někteří politici tvrdí, že „pomník by měl zůstat v centru Sofie jako symbol hanby komunistického režimu“.