Mnozí o tom neví, pro mnohé je překvapením existence albánské národní pravoslavné církve. Vznikla začátkem minulého století v USA kolem roku 1908.

Vznikla na podkladě události, kdy řecký pravoslavný kněz odmítl v Bostonu sloužit církevní obřad nad zesnulým Albáncem. Církev založil Fan Noli (vlastním jménem Theofanis Stylianos Mavromatis) původem z malé řecké vesničky v Thrákii. Mimo zakladatele albánské pravoslavné církve se stal významným albánským literátem, diplomatem, politikem a v roce 1924 byl půl roku albánským premiérem. Noli vystudoval na Harvardu, byl zastáncem albánské vlastenecké jednoty a oddělení náboženství od státu. Považoval za důležité, aby náboženský úřad zastávalo duchovenstvo plynně hovořící albánsky a mající albánské občanství.

Dále nebude řeč o prvním albánském patriarchovi Nolim, ale o albánské pravoslavné církvi jejímž jménem pop Nikola Džufa vtrhl letošního listopadu do srbského pravoslavného svatostánku sv. Arhangela Mihaila ve vesnici Rakitnica u Podujeva (viz snímek). Zřejmě se chtěl stát stejně slavným jako Fan Noli, když zde v Kosovu sloužil první pravoslavnou mši v albánštině. Pronesl řeč, ve které uvedl: „Od dnešního dne kostel, který Srbové pojmenovali po sv. Mihailovi, rozhodnutím Albánské národní pravoslavné církve je přejmenován na kostel Fan Noliho. V okrese Podujevo zakládáme Albánskou národní církev Fan Noliho.“ Dále prohlásil, že pět set let starý srbský kostel přechází pod Albánskou pravoslavnou církev.

V současnosti panuje mezi Albánci a Srby v Kosovu napětí. Podle známého přísloví: „Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř“, se srbská pravoslavná církev v Kosovu dočkala ještě horšího překvapení. Postaralo se o něj Ministerstvo kultury Kosova, které po rekonstrukci kostelíka ve vesnici Gornje Vinarci u Kosovské Mitrovice prohlásila malý pravoslavný svatostánek za katolický. Že se to stalo 24. prosince, šlo zřejmě o dárek k Vánocům katolickým věřícím, které by zde člověk ale musel hledat „lupou“. Pravoslavná církev ve zmíněné vesnici působí již od 14. století, tehdy zde žili výlučně Srbové. Patriarchie raško-prizrenská vydala prohlášení, které tento čin odsuzuje, uvádí, že je to důkazem, že kosovské úřady chtějí převzít albánskými extrémisty poničené pravoslavné kostely. Nyní kostely rekonstruují bez konzultací se srbskou pravoslavnou církví a hodlají změnit jejich identitu. Ignorují historickou skutečnost, která dokazuje původ těchto svatostánků a kdo je jejich vlastníkem.

Neuplynul ani týden a v médiích se nyní píše o dalším pravoslavném kostele, který se má stát katolickým. Jedná se o pravoslavný kostel v Gornjem Strmcu v okrese Zubin Potok.