Chorvaté o ostrově Vis mluví s nádechem tajemna nejen proto, že patří k nejvzdálenějším ostrovům od pevniny. Se stejnou romantikou na ostrov nahlíží americká televize CNN, která se mu mnohokrát v minulosti věnovala. Podívejme se na ostrov „optikou“ Američanů.

Nejdříve zhodnoťme jejich pohled na pláž „Stiniva“, kterou CNN představuje jako nejlepší pláž Evropy pro rok 2016. Tehdy ji vybrala bruselská organizace European Best Destinations. CNN popisuje, jak je bílá oblázková pláž „zasazená do přírodní vápencové soutěsky, obklopené hladkými skalními stěnami. Z pohledu od moře vás k ní vede 16 stop široká útesová brána. Scenérie je důsledkem zhroucení starověké jeskyně a mohla by snadno sloužit jako nebeská hollywoodská vize, nebo přinejmenším se jeví jako útočiště Matky draků ze seriálu Hra o trůny. Když ne z moře, lze k pláži dospět obtížnou pozemní cestou po strmém jižním svahu. Rozhodně to není pro neohrabané turisty nebo chůzi v sandálech.“ Informaci CNN doplňme, že je pláž od parkoviště vzdálena přibližně 450 metrů s převýšením 90 metrů a v sezóně díky její popularitě je více méně přeplněná. Stiniva je dlouhá sedmdesát metrů a široká dvacet. Útesy způsobují, že pláž je vždy z poloviny ve stínu. Jeden z chorvatských turistů si stěžovalo, že pláž je z moře uzavřená kotvícími čluny a člověk se musí kolem nich proplést, aby plaval dále.

Další zajímavostí ostrova, které si CNN všímá, je minulost: „Starověcí Řekové se na Visu usadili ve 4. století před naším letopočtem, přitahovala je úrodná půda a chráněné zátoky. Za doby socialistické Jugoslávie zde byla vojenská námořní základna uzavřená pro cizince.“ Autoři článku se zmiňují, že zde byl natáčen film „Mamma Mia! Here We Go Again“. CNN nakonec píše o Titově jeskyni. Dále pro pokračování použijme podrobnější domácí chorvatské texty.

Titova jeskyně, která se nachází jihovýchodně od Komiže, je skrytá u podnoží vrchu Hum (587m) a traduje se, že Churchill nařídil Titovi, aby se zde od června 1944 ukrýval. V jeskyni byl hlavní štáb jugoslávských partyzánů a Tito zde řešil strategické a politické problémy (jednání se Stalinem a Churchillem – viz paměti Sira Fitzroy MacLeana). Na tomto místě Tito poprvé měl projev o bratrství jugoslávských národů. Až do osvobození Bělehradu v říjnu 1944 zde sídlily nejvyšší orgány budoucí Jugoslávie.

Dnes zde nalezneme síť tunelů, kterou za 2. světové války začali budovat partyzáni a později jako celý ostrov Vis se vše proměnilo na vojenskou, zejména raketovou základnu. Tunely byly vybudovány pro případ invaze cizích vojsk. Na ostrově je celkem 37 podzemní objektů a deník Jutarnji napsal, že kdyby se cizinec chtěl do nich podívat, bez místních lidí by se ven nedostal.

Ostrov Vis má význam pro Českou republiku. Ve stejnojmenném městečku Vis na konci malého poloostrova sv. Jiří stojí vila a je známá pod jménem „Češka vila“. Vilu na přelomu devatenáctého a dvacátého století postavil místní starosta a majitel loděnice Ante Topić a v roce 1923 ji koupily Československé dráhy a dům se stal rekreačním střediskem. Po druhé světové válce se z vily stala kasárna. Česká vila byla roce 1992 armádou opuštěna a od té doby chátrá. V roce 2018 dům koupila za 4,3 milionu euro jihoafrická společnost Philip Vermeulen, za což byl místní starosta Visu ostře kritizován, že zbavil město strategické budovy. Jeden čas o českou vilu projevil chorvatský svaz hudebníků a v roce 2002 se o koupi vily zajímala také Česká republika. Poslední zprávou o osudu České vily je, že chorvatská vláda dala roční ultimatum majiteli, aby chátrající objekt podle slibu změnil na hotel. Důvodem zaostávání rekonstrukce je údajně pandemie koronaviru