Světovými médii proběhla zpráva, že kosovská ministryně hospodářství Artane Rizvanolliová rozhodla o zastavení těžby kryptoměn. Rizvanolliová v prohlášení tvrdila, že rozhodnutí padlo díky doporučení Technického výboru pro „nouzová opatření pro dodávky energie.“ Již delší čas se Kosovo potýká s nedostatkem elektřiny a nyní se poptávka v zimních měsících zvyšuje, což vedlo výpadkům elektřiny.
Zpráva zaujala díky kryptoměnám, které se „dolují“ počítačovým výkonem přes blok transakcí s údaji o různých platbách, kdy procesory „lámou“ šifru, aby se transakce stala platnou do blockchainu. Projeví se to na zvýšené spotřebě elektřiny. Přes zdánlivou atraktivnost kryptoměny nesmíme zapomenout na závažnější okolnosti související s elektřinou. „Těžba“ kryptoměny se podle srbským médií může stát záminkou pro vpád kosovských ozbrojených sil na sever Kosova s většinovým srbským obyvatelstvem a to právě nyní kolem pravoslavných Vánoc. Uvědomil si to Ferenc Kajári, maďarský generál velící v současnosti jednotkám KFOR a vydal příkaz k přesunu dalších jednotek ze Severní Makedonie do Kosova. Srbové věří maďarskému generálovi a berou ho za svého spojence, který nenechá kosovské Albánce narušit klid svátků. V Kosovu vzniká napjatá situace, která míří na hranu konfliktu mezi Srby a kosovskými Albánci.
DAŇOVÝ RÁJ
Ve hře je řada faktorů. Jedním z nich je dotace čtyř srbských obcí (Severna Mitrovica, Leposavići, Zvečan i Zubin Potok), které nemusí kosovské vládě platit za elektřinu, která se údajně od roku 2017 dostala na ztrátu 10 miliard euro. Srbsko jako protiargument tvrdí, že obce dostávaly elektřinu zejména ze Srbska nikoli z Kosova. Energetická otázka je jednou z témat diskutovaných během dialogu mezi Kosovem a Srbskem. V této otázce hraje velkou roli oficiální srbské uznání kosovského provozovatele energetické sítě KOSTT, který by se měl stát členem evropské sítě provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E.
Nervozita kosovských úřadů stoupá rovněž proto, že je pro ně obtížné v srbských obcích vymáhat daně pomocí takzvané fiskální kasy (známé u nás jako EET). Údajně je zde skoro čtyři tisíce registrovaných živností. Situace s daněmi vede k tomu, že kosovské úřady podnikají za asistence policie výpady do podnikatelské srbské komunity, což vyvolává velké napětí a přenáší se do Srbska.
Popsaná situace s elektřinou má podle srbských médií vést k tomu, že především Srbové budou obviňováni z „těžby“ kryptoměny a že bude prováděna razie v jejich domovech.
Aby toho nebylo málo, další polínko do ohně napětí v severním Kosovu přiloží některé srbské nevládní organizace. Ty plánují demonstraci v Bělehradě k výročí vraždy srbského opozičního předáka Olivera Markoviće, ke které došlo 16. ledna roku 2018 v Kosovské Mitrovici. Kosovská policie pátrá mezi srbskými podnikateli a kriminálními živly. Dva z nich Zvonko Veselinović a Milan Radoičić jsou na černé listině ministerstva financí USA.
Klubko problémů v severním Kosovu je těžké rozplétat a komplikované situace využívají všechny strany včetně kriminálních živlů.