Chorvatsko oslavilo třicet let svého mezinárodního uznání a zároveň Chorvatský statistický úřad zveřejnil nelichotivé údaje o počtu obyvatel země. V současnosti zde žije 3,88 milionů obyvatel.

Ze statistiky lze vyčíst, že za deset let od roku 2011 do roku 2021 se počet obyvatel Chorvatska snížil o celých deset procent - 9.25%, což představuje 396 360 osob. Největší pokles zaznamenal severovýchod, to je vukovarsko – sremský region, kde došlo k poklesu o 19,54 procent obyvatel, 35 083 osob. V Chorvatsku jsou pouze tři města s počtem obyvatel větším než sto tisíc: Záhřeb (769.944), Split (161.312) a Rijeka (108.622).

Pokles počtu obyvatel lze nejlépe sledovat na chorvatském venkově, kde se „selo“ stalo vesnicí duchů. V některých žije doslova hrstka obyvatel příkladem je Ivanković Selo u Karlovce s třemi obyvateli nebo v Maloj Jasenovaći u Daruvaru jsou dokonce jen dva lidé (oblast, kde žijí také Češi).
Důvody této situace jsou dva – je to přirozený vývoj, kterým je stárnutí obyvatel a malá natalita a druhým je odchod Chorvatů, především mladých do zahraničí. V počítaném mezidobí deseti let 2011 až 2021 byl záporný rozdíl mezi narozenými a zemřelými -164 641 obyvatel (včetně neúplných čísel za rok 2021). Do zahraničí za deset let odešlo 111 922 obyvatel.
Jak situaci zlepšit je podle médií snaha státu o motivaci Chorvatů k návratu ze zahraničí.
Se šokujícím návrhem pro Chorvaty přišel prezident Zoran Milanović. „Jediný způsob jak současnou situaci napravit je imigrace. Na tento krok ale Chorvatsko není připravené! Takový způsob řešení vystavuje naši zemi velké výzvě. Podobně jsou na tom ale i evropské bohaté země. Chorvatský národ, chorvatská politická scéna ovšem nejsou na toto řešení připravené,“ řekl chorvatský prezident.
Dodejme, že již dříve padaly názory o nutnosti vytvořit v Chorvatsku urychleně podmínky pro pro příchod pracovníků ze Srbska, Bulharska a Rumunska. Řešení problému pracovníků z Balkánu je dávána v Chorvatsku větší přednost před příchodem imigrantů z Blízkého východu nebo Afriky.