„Jste poprvé v Chorvatsku“, „Ano, je tu krásně“. Tento dialog se odehrává mezi herečkou Leighton Meesterovou a hercem Ziadem Bakrim v novém psychologickém thrilleru „The Weekend Away“. Film se odehrává u Jadranu převážně ve Splitu.

Kromě amerického filmového štábu Netflixu do Splitu přicestovali, a to lodí další Američané, tentokrát námořníci. V Bračském kanálu před Splitem zakotvila americká letadlová loď na jaderný pohon USS „Harry S. Truman“ (na snímku), která je velká jako tři fotbalová hřiště. Přesněji, je dlouhá 333 metrů, široká 77 metrů a vysoká 74 metrů. Vejde se ni 90 letadel a helikoptér, posádka může mít přes šest tisíc osob. Loď pluje rychlostí až 30 uzlů za hodinu (56 km/h) a pohánějí ji dva jaderné reaktory Westinghouse A4W. Američané lodi přezdívají „Lone Warrior“ (Osamělý válečník“), zřejmě proto, že vydrží bez „tankování“ plout až tři miliony námořních mil, což údajně vystačí na 25 let plavby.
Účel přistání ve Splitu je odpočinkový, neboť námořníci si musí po plavbě a cvičení v Jaderském moři odpočinout. Děje se tak v rámci vojenského sbližování s chorvatským námořnictvem, se kterým nedávno na moři Američané absolvovali společné námořní manévry Neptune Strike 22.
Letadlová loď není ve Splitu osamocená a vedle ní je norská fregata HnoMS Fridtjof Nansen. Podle nejnovější zprávy k Evropě míří ještě čtyři americké lodě torpédoborce řízených střel, které nezávisle patří k šesté flotile (USS Donald Cook, USS Mitscher, USS The Sullivans a USS Gonzalez).
Vše se odehrává na pozadí kritické situace s Ukrajinou. Američané v souvislosti s tím viditelně posilují svoji přítomnost na Balkánu, a to zejména pro nevyzpytatelné chování Turecka v posledních letech jako člena NATO. USA se raději přeorientovali na Albánii, kam nyní rozšiřuje svoji působnost Velitelství speciálních operací pro Evropu (Special Operations Command, Europe -SOCEUR). „Účelem je zesílit náš vztah se spojenci a partnery, abychom čelili možnému tlaku nepřátel, rychle reagovali na vznikající hrozby a v případě potřeby se bránili agresi,“ cituje web Businessinsider z oficiálního prohlášení amerického velitelství. Centrum dohlíží na vojenské operace v rámci Evropy a velitel jednotek SOCEUR David Tabor vyzdvihuje význam Albánie pro její „strategickou blízkostí k hlavním dopravním uzlům na Balkáně“. K tomu dodává: „Již od dob studené války byl pro nás Balkán vždy zajímavým místem.“
Jak se dále v článku webu Businessinsider dočteme, „základna bude sloužit buď jako předsunutá operační základna nebo jako stálé partnerství se zahraniční armádou. Nové velitelství má čelit ruskému vlivu v regionu.“
Dále se uvádí, že se velitelství mimo vojenských operací zaměří na psychologické aspekty. Pod tím lze chápat skutečnost, o které je dále řeč: „Několik zemí v regionu, včetně Bosny, Srbska a Bulharska není přesně ve sféře vlivu USA. Tyto země byly během studené války spojeny se Sovětským svazem a některé udržují úzké vazby na Rusko. Jak narůstá napětí s Ruskem, Moskva by se mohla pokusit využít tohoto spojení k vyvolání problémů. Stalo se tak v nedávné minulosti, když se v roce 2016 pokusili ruští zpravodajští důstojníci zorganizovat státní převrat v Černé Hoře. Moskva také kritizovala vstup Severní Makedonie do NATO v roce 2020. Balkán je důležitý a Rusko má zde velký vliv. Sečteno a podtrženo, Rusové jsou Slované jako většina Balkánu, až na výjimky. Rusko vždy hrálo s touto kartou pro manipulaci a kontrolu situace.“
Americký velitel David Tabor také mluvil o Turecku, které je podle něj důležitou zemí pro tento region a k tomu ale podotknul: „Turecko pod vládou Erdogana se ale stále více vzdaluje od transatlantické aliance, což vyvolává obavy ohledně přístupu a operací NATO v této důležité části světa.“ Nakonec Tabor prozradil hlavní účel nového velitelství v Albánii: „SOCEUR je pokusem zabránit Turecku, aby stáhlo pod svůj vliv další země NATO.“