„Vzpomínám si na ten okamžik, když vypnula klimatizace a ucítili jsme závan chladného vzduchu. Měl jsem podezření, že jde o metan. Ten nás rychle dostihl a začali jsem padat…,“ říká v nemocnici jeden z přeživších horníků. Druhý horník dodává: „Všichni jsme byli v bezvědomí, opilí metanem. Vůbec jsme nevěděli, co říkáme a co se stalo...“
Dnes ráno se v hlubinném dole „Soko“ v Čitliku u města Sokobanja zřítila celá stěna, zasypala horníky a došlo k velkému úniku metanu. K výbuchu ale nedošlo. Kontrolní systém okamžitě vypnul veškerou techniku a zařízení. Horníci se udusili pro vysokou koncentraci metanu. Na třetí směně bylo 49 horníků z nichž osm zemřelo a dvacet jedna bylo zraněno.
Na jedné straně tato část Srbska patří odedávna k velkým turistickým atrakcím a na straně druhé jde o místo v Aleksinačské kotlině, kde se nachází doly se smutnou a tragickou minulostí. Doly ve středním Srbku obsahují velké množství metanu. Důl „Soko“ patří k nejnebezpečnějším. Je sice neustále monitorován, ale stejně jako dnes kolem čtvrté hodiny ráno i v minulosti došlo k úniku nebezpečného plynu.
Rok 1974 – výbuch metanu a zahynulo 15 horníků.
Rok 1998 – výbuch metanu a zahynulo 29 horníků a 27 bylo zraněno.
Čtyřicet kilometrů od dolu „Soko“ se nacházel „Aleksinački rudnik“, kde v roce 1989 došlo k požáru a v dole uhořelo devadesát horníků, celá kompletní jedna směna. Po této tragedii byl důl zasypán a stejně tak řada dalších v okolí.
Po tragickém dnešním dnu visí otazník nad dalšími doly ve středním Srbku.
Doly v této části Srbska se začaly otvírat koncem 19. století díky jednomu belgickému inženýrovi. Mezi dvěma světovými válkami patřily středosrbské doly k nejvýnosnějším v celé Jugoslávii.
Tento kraj Srbska je vůbec tragický. Nedaleko od Aleksinace se odehrála během druhé světové války v roce 1944 bratrovražedná bitva Srbů na Bukovniku. Bojovali zde proti sobě partyzáni a četnici. Všichni byli Srbové, komunisté vedli boj s četniky. Padlo zde několik set bojovníků.