Čtyři dny trvá agrese Ruska na Ukrajině a prezident Republiky srbské, člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik si telefonuje s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Chorvaté by rádi věděli, o čem se bavili. Ve zdejších médiích probíhá spekulace, že tématem mohla být výstavba letiště poblíž města Trebinje, kde by mohla přistávat ruská letadla. Je to pouhých třicet kilometrů od Dubrovníku.

Přistávací dráha letiště má být 3,5 km, což je délka i pro velká letadla. Obyčejný čtenář uvažuje v diskuzi pod články o letišti, že to bude levnější let k Jadranu než do dubrovnického Čilipi. Pro Chorvatsko díky ukrajinské válce nabývá letiště zcela jiný než turistický rozměr. Reaguje na to dokonce americký ministr zahraničí Antony Blinken: „Útok na vás by byl útokem na nás. USA vždy budou hlídat bezpečí Chorvatska.“ Blinken to prohlásil ve video-vzkazu u příležitosti dvoudenního konání Chorvatsko-amerického fóra v Záhřebu.

K SRBSKU A KOSOVU
Hlavním řečníkem na fóru byl zvláštní americký velvyslanec pro Západní Balkán Gabriel Escobar. Jeho vzkaz od současné americké administrativy směrem k Srbsku a Kosovu zní: „USA jsou proti jakékoli změně hranic na Balkánu. Není důvod, aby Albánci žili s Albánci a Srbové se Srby. To platí, jestliže si přejí vstoupit do EU, kde budou žít bez hranic s jinými národy.“ Jeho slova znamenají, že současná americká politika odmítá myšlenku korekce hranic, která se objevila jako řešení sporu mezi Srbskem a Kosovem za doby vládnutí Donalda Trumpa. Proti tomu se tehdy postavila EU a zvláště německá kancléřka Angela Merkelová. Jeho slova znamenají, že v současnosti je americký a evropský postoj ke Kosovu shodný. V tomto směru bude důležitá reakce Bělehradu opírající se o veto Ruska a Číny při neuznání samostatnosti Kosova.

BOSNA JE NEFUNKČNÍ ZATO JE KORUPČNÍ
O vztahu EU a Srbska se Escobar také vyjádřil, když pochválil EU: „Byli jste velice úspěšní v tom, když jste přiměli Srbsko, aby v OSN hlasovalo pro rezoluci odsuzující ruskou agresi. Stalo se tak poprvé, je to důležitý a významný posun.“ Americký velvyslanec pokračoval v mnohovýznamných frázích: „Existují výzvy, slovy Billa Clintona, že je zde dosti špatného, aby to nešlo napravit tím, co je dobré.“ Mířil na problémy v Bosně a Hercegovině a věří, že se letos zde volby uskuteční. Jak to v diplomacii chodí, jde opět o narážku a to na bosenského srbského představitele Milorada Dodika, který bojkotuje činnosti bosenských institucí, když vznikl spor kolem zákonu o genocidě ve Srebrenici. Escobar srovnával Bosnu a Srbsko a tvrdí, že Srbsko pro USA představuje menší problém než Bosna: „S Bělehradem máme 140 let trvající vztahy a jde o blízkého partnera Washingtonu. Dnes je otázkou, jak přiblížit Srbsko západním demokraciím, mezi které vždy patřilo a patří.“ O Bosně a Hercegovině americký velvyslanec tvrdí, že zde nejsou tolik závažné etnické problémy jako korupce. Prohlásil, že Bosna je nefunkční: „Problémem je nezodpovědné vedení státu, korupce a to, že politici za každou cenu setrvávají ve svých funkcích.“ Escobar je přesvědčený, že smlouva o Bosně a Hercegovině podepsaná před lety (r.1995) v Daytonu je dobrá a je cestou k evropské integraci. „O občanské společnosti v Bosně lze mluvit teprve, až tento stát vstoupí do EU,“ řekl rezolutně Escobar.
Na dotaz k letišti a přetahované mezi Ruskem a USA v Bosně odpověděl americký velvyslanec tím, že věří ve schopnosti přítomnosti vysokého představitele jmenovaného Německem, mírových sil OSN a NATO.

Poznámka: Západ rozvinul v zemích Západního Balkánu novou iniciativu tím, že jmenoval do regionu své nové diplomaty. Osu mají tvořit zmíněný Escobar se svým kolegou odborníkem na zdejší region velvyslancem USA v Bělehradě Christopherem Hillem a zvláštním německým velvyslancem pro Západní Balkán Manuelem Sarrazinem. Ten je zatím velkou neznámou. Napomáhat jim mají zvláštní velvyslanec Velké Británie pro Západní Balkán Stuart Peach a dobře známý představitel EU pro dialog Bělehrad – Priština slovenský diplomat Miroslav Lajčák. Komentáře mluví o tom, že jejich aktivita pro válku na Ukrajině je zatím minimální.