Balkánská média si všímají přesunu ruských miliardářů a investorů na Balkán a Turecka. Zatímco Viktor Vekselberg, Vladimir Jevtušenko nebo Sergej Gljadelkin se snaží stále udržet vzhledem k sankcím své investice na chorvatském pobřeží, daleko snadnější to mají ale ruští investoři v Bosně nebo Turecku. Naposledy se psalo o rodině ruského investora Olega Burlaka, který otevírá černouhelný důl v bosenské Republice srbské.

Licenci na třicet let k exploataci nerostů dostala Burlakova firma ještě před deseti lety, ale po její využití se rodina rozhodla až letos. K otevření dolu dojde přesto, že Burlak loni zemřel. Pozůstalí vyhodnotili momentální situaci, kdy dochází k nedostatku surovin jako velmi výhodnou. K realizaci záměru dochází i přes protesty místních v obci Lješljani u města Novi Grad. Místo je známé svými termálními prameny vhodnými pro léčbu mnoha nemocí. Důl má vzniknout na prostoru 698 hektarů, kde zatím je pouze zemědělská půda. Zajímavé je, že uhlí se zde dávno v letech 1910 až 1941 těžilo. Média píší o tom, že ruské rodině Burlakových vše dobře prochází, neboť údajně před lety prezident Republiky srbské dostal od nich zlatou cihlu těžkou jedno kilo. Rodina dostala licenci na těžbu uhlí až do roku 2042.
Zdá se, že balkánské země jsou pro Rusy příliš na „ráně“ a zároveň jsou vzhledem k tlaku Západu opatrné v nabídce možností. Turecko je k Rusku mnohem otevřenější a je zárukou klidu k podnikání. Již v březnu turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že ruští investoři jsou vítáni a mohou investovat pokud neporuší mezinárodní právo.
Začalo to tím, že řada ruských technologických firem přestěhovala své zaměstnance do Turecka. Mezi nimi jsou Yandex, Avito, Tinkoff Bank a další. Počet Rusů, kteří se přestěhovali z iniciativy zaměstnavatele, přesahuje tisíc a turecký list Hurriyet píše, že počet ruských občanů, kteří se v prvních třech týdnech války přestěhovali do Turecka, dosáhl až 14 tisíc. V dubnu šest z deseti bytů v Istanbulu koupili Rusové. Když koupili nemovitost přesahující částku 250 tisíc dolarů mohli dokonce zažádat o turecké občanství. Pro velký zájem Turecko zvýšilo nyní tento limit na 400 tisíc dolarů. Turecký bankovní systém již obdržel miliardy amerických dolarů jako vklady od ruských občanů prostřednictvím swapových dohod. Místní obchody začaly přijímat ruské platební karty Mir. Přibývají přeshraniční převody přes systém KoronaPay a dokonce pouliční směnárníci nakupují ruble.
Turecko začali objíždět na svých jachtách také ruští oligarchové. Hledají pro jachty solidní úkryt neboť západní země je začaly zabavovat. Mezi prvními byl Roman Abramovič s jachtami Eclipse a Solaris a 16. dubna se objevila v tureckém městě tureckého města Gocek jachta Clio Olega Děripasky. Píše se také o 74metrovém plavidle Universe, které má údajně patřit bývalé hlavě státu a současnému předsedovi vládní strany Jednotné Rusko Dmitriji Medveděvovi.
Obchod funguje také opačně, když turecký byznys se začal pozorně poohlížet po ruském trhu. Média informovala o možnosti pro turecký řetězec rychlého občerstvení Chitir Chicken, který by mohl nahradit McDonalds.
Turecko oznámilo vytvoření nové letecké společnosti Southwind pro přepravu ruských turistů do svých letovisek. Flotilu bude tvořit pět letadel a země navíc plánuje utratit přibližně 300 milionů dolarů na podporu tureckých touroperátorů se sídlem v Rusku.