Sportovní klání typu MS nebo OH bývají ohlašována jako mírumilovná. Je třeba zapomenout na války a stoletá nepřátelství. Mnohé státy, které v Kataru mezi sebou soutěží a mají mezi sebou vroubek, zakopaly válečnou sekyru. Západobalkánské země se místo toho snaží druhému zatnout sekyrku přímo do čela. Západobalkánská „střílečka“ zde pokračuje ve velkém.

Chorvatská média rozhořčeně píší o výrocích kanadského brankáře srbské národnosti Milana Borjana, který je také gólmanem Crvene Zvezdy Bělehrad. Že fandí srbské reprezentaci a věří, že i přes porážku proti Brazílii to Srbové dotáhnou daleko, nikomu nevadí. Ovšem jeho výroky o svém původu a místu, odkud pochází, se Chorvatů velice dotklo. Milan Borjan pro srbská média uvedl: „Představuji se jako Srb, který pochází z Dalmácie, ale cítím se jako Kanaďan.“ Jedná se o slova, která vyslovil dříve v rozhovoru s kanadským novinářem, kterého opravil s tím, že se nenarodil v Chorvatsku. „Je to chybně, nenarodil jsem se v Chorvatsku, ale v Krajině, která patřila Srbsku.“ To pochopitelně Chorvaté těžce nesou. Milan Borjan se před 36 lety narodil v Kninu, potom se celá srbská rodina z důvodů války, odstěhovala do Bělehradu a nakonec do Kanady, kterou dnes Borjan reprezentuje. Chorvaty navíc naštvala jeho manželka modelka Snežana. Producíruje se v Kataru, přitahuje pozornost fotografů a prohlásila, že v zápase Kanady proti Chorvatsku bude fandit „javorovým listům“.

Případ však spíše je pošimráním pro bulvár. Daleko větší dosah má, co se odehrálo v šatně srbského týmu během utkání s Brazílií, které Srbsko prohrálo. Sportovní stránky západobalkánských deníků a webů oběhly fotografie ze šatny srbské reprezentace (viz fotografie), kde mezi dresy hráčů na byl rozprostřen transparent s mapou Srbska zahrnující Kosovo se srbským dvouhlavým orlem a přes to nápis „Nevzdáme to“. Nejprve se žádostí o vysvětlení k FIFA se ozval kosovský fotbalový svaz. FIFA následně podala žádost o vysvětlení srbskému fotbalovému svazu. S nótou FIFA také publikovala citaci z disciplinárního kodexu týkajícího se nepřiměřenosti chování, což v sobě zahrnuje „urážlivá gesta, označení nebo výroky“ a také záležitosti, které nemají se sportem nic společného.

Z obsáhlého dopisu fotbalové organizace Kosova citujme první část: „V době, kdy Evropa a celý svět se nachází v krizi díky agresi Ruska na Ukrajinu by se mělo MS v kopané stát místem míru. Akce se nesmí zneužít a využít k podněcování nenávisti mezi národy. Kosovo je nezávislou a demokratickou zemí s maximální dodržováním lidských práv, které jsou ctěny velmocemi světa. My budeme pokračovat v tomto trendu bez ohledu na jakékoli provokace.“

Srbsko pochopitelně kosovskou stížnost bere útrpně jako snahu rozdmýchávat na mezinárodní scéně boj o uznání Kosova jako samostatného státu. Je jasné, že srbští hráči transparent pojali jako odplatu za MS v Moskvě v roce 2018, kdy švýcarští reprezentanti kosovsko-albánské národnosti v utkání se Srbskem po střelení gólu oslavovali úspěch zkřížením rukou a roztažením prstů jako znak albánské orlice.

K utkání mezi Srbskem a Švýcarskem s inkriminovanými hráči má v Kataru opět dojít. Panují obavy z možné provokace a napětí v tomto utkání. Hlavní manažer švýcarské reprezentace Pierluigi Tami vydal prohlášení, ve kterém uvádí: „Nepřejeme si udělat stejnou chybu a jsme zde, abychom hráli fotbal. Nechceme vydávat žádná politická ani náboženská gesta nebo náznaky. Chceme jen prezentovat naše hodnoty. Jednou z nich je – úcta. Ctíme myšlení druhých.