To platí zejména pro Afghánce a jeden z nich říká pro nezávislou afghánskou agenturu Khaama Press: „Návrat je rovný sebevraždě. Hodně jsem trpěl, než jsem se dostal do Turecka. Teď mě čeká cesta zpět. Nemám jinou možnost, než ukončit svůj život. Raději zemřu hned, než později.“ Z 124 441 nelegálních migrantů jich Turecko loni deportovalo ze své země kolem 80 tisíc, z nichž 68 290 byli Afghánci.

Po návratu Talibanu k moci v srpnu 2021 tisíce Afghánců prchá ze země ze strachu z fyzického obtěžování, pronásledování a zabíjení. Vydávají se na velmi riskantní nelegální cestu. Po měsících nejistoty čelí strachu z násilné deportace a uvěznění. Nejen to.

ZAČÁTEK BALKÁNSKÉ TRASY - TURECKO

Balkánské zápisky podle mnoha článků a zpráv z různých webů několika zemí sestavily průřez cestou migrantů přes Balkán takzvanou balkánskou trasou.

Skupiny uprchlíků prochází několik týdnů drsným horským terénem v Íránu, než přichází do neznámých oblastí v Turecku. Již předtím prošly martyriem a možným rizikem fyzického obtěžování a mučení ze strany íránských pohraničníků. Stovky, včetně žena dětí, končí ve vězeních v Karáčí. V Turecku to není lepší, ale možná ještě horší.

Skupina mladých afghánských mužů se krčí u skalní stěny s rukama svázanýma za zády. Jeden z nich dostal roubík, najednou cítí, jak ho kdosi chytil za ucho. Před očima se mu objeví velký bojový nůž, třímá ho jeden z útočníků. Řízne jednou, pak znovu a odhodí zakrvácené ucho. Je to záběr z videa, které útočníci natáčí, aby vydírali rodiny prchajících Afghánců bez dokumentů. Pak na dalším záběru klečící afghánští muži na písku připoutaní k sobě. Když je bičují řemenem pláčou a prosí. Afghánský uprchlík, který byl deportován z Turecka, říká pro web Middle East Eye, že turecké gangy se mohou skládat jen z několika lidí a požadují přitom 500 dolarů jako výkupné. Afghánci se v horách ocitají v malých vesnicích, kde se stávají snadnou kořistí ozbrojených mužů. I když je deset Afghánců proti pouze dvěma nebo třem zločincům, Afghánci jsou příliš unavení a slabí na to, aby kladli odpor. Většina takto mučených Afghánců nemá jinou možnost, než se pokusit společně vybrat výkupné. Dochází také k případům, kdy Afghánci pokud nemohli zaplatit, byli nuceni pracovat, aby se tím vykoupili. To zahrnuje práci v ovocných sadech po dobu týdnů nebo měsíců. 


BULHARSKO: SMRT 18 UTEČENCŮ V KAMIONU

Jde o čerstvý případ ze 17. února. Šest lidí bylo obviněno ze smrti 18 migrantů nalezených v pátek v opuštěném kamionu poblíž obce Lokorsko v okrese Sofia. Jde o organizovanou zločineckou skupinu, která minimálně od začátku loňského roku převážela nelegální migranty přes území Bulharska. Den předtím kolem 7. hodiny ráno řidič kamionu se svým pomocníkem na domluveném místě u bulharských hranic s Tureckem obdrželi přes aplikaci Telegram souřadnice uprchlické skupiny. O 10 minut později vyzvedli kamión s 52 muži ve věku 13 až 35 let umístěných do skrytých oddílů v náklaďáku. Cosi jen tušili a nevěděli, co se děje. Kamion jako obvykle jel od hranic po dálnici Trakia směrem na hlavní město Sofia. Tentokrát však bylo v úkrytu dvakrát tolik lidí, než normálně. Migranti byli doslova namačkáni do náklaďáku jako sardinky v plechovce. Migranti během cesty zoufale hledali pomoc a záchranu i s rizikem, že padnou do rukou policie. Při jízdě po dálnici bylo slyšet hlasité bouchání a hluk. Řidiči pokračovali v jízdě. Ale v oblasti kolem obce Lokorsko, kde byl kamion nalezen bouchání značně zesílilo. Řidiči si uvědomili, že je asi problém. Zastavili a šli se podívat, co se děje. Uviděli, že mnoha migrantům se točí hlava a někteří z nich již nežijí. Řidiči je ale opustili a autobusem se vrátili se do své vesnice Kableshkovo, kde byli téže noci zadrženi.

„Migranti namačkání v náklaďáku nemohli pohybovat hrudníkem ani břichem. Pohyb byl silně omezen," vysvětlil příčinu smrti Borislav Sarafov, zástupce nejvyššího žalobce a šéf Národní vyšetřovací služby. Příčinou jejich smrti bylo udušení, nedostatkem kyslíku a absence normálního pohybu hrudníku. „Oběti umíraly pomalu a bolestivě, jednotlivci umírali 30 až 60 minut,“ doplňuje zprávu Borislav Sarafov.

Bulharští pašeráci k přepravě migrantů od tureckých hranic do Srbska používají nákladní auta se skrytými přihrádkami. Konečným cílem jsou země západní Evropy, především Velká Británie, Německo a Francie. Za pašování přes Bulharsko se platilo 5 až 7 tisíc euro, a to metodou „hawala“. To znamená, že peníze zůstávají v určitých směnárnách nebo obchodech v Turecku a jsou uvolněny při předání skupiny srbskému vůdci zdejších pašeráků. Řidiči dostávají 100 euro za přepraveného migranta. Vedoucí skupiny bere větší částky, v rozmezí 500 až 1000 eur za osobu. V tomto strašlivém případě šlo o převoz velkého počtu 52 migrantů. V předchozích případech bylo přepravováno obvykle 25 až 35 migrantů.


SRBSKO: HORGOŠ – KRÁLOVSTVÍ MOHAMMEDA TETOUANA

Známá je vesnice Horgoš na hranicích s Maďarskem. Kdo tudy jezdíval, ví, že proslula odjakživa spíše negativně hraničním přechodem s frontami aut. Dnes je to tu ještě horší, prohání se zde v luxusních autech podivné postavy s pistolemi za pasem. V noci se ozývá střelba, když bandy převaděčů začnou po sobě střílet. Místo slavné hraběnky Karoliny Kárászy, která zde kdysi vládla svým srdcem, dnes pevnou rukou zde vládne Marokánec Mohammed Tetuan pocházející ze stejnojmenného středomořského přístavu Tetouan na severu Maroka. Prohlásil se za místního krále. Má svůj erb dokonce i umělce, kteří mají za úkol monarchii chválit. Toto léno - „haraba“ (arabsky ruina) je dočasným domovem tisíců uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky, kteří čekají na pašeráky lidí, kteří by je převedli přes maďarsko-srbskou hranici.

„Slyšel jsem o ´harabě´a tvrdili mi, že je to na pobyt dobré místo. Ale když jsem tam přišel, tak jsem viděl, že je to lež. Je to džungle,“ říká pro bělehradskou televizi N1 Magbul, který přijel ze Sýrie. „Haraba“ je falešný stát Mohammeda Tetouana, který dokonce vydává falešné pasy. Na ty mohou migranti se dostat do Evropy, do zaslíbené země, kam je propašuje Tetouanův gang. Když zaplatí 3000 eur, mohou zde strávit jeden, dva nebo možná tři dny. Zatím šéfové vše připraví a pošlou utečence na hranici. Migrant Magbul poznamenal, že kdo nemá peníze, nemá šanci se dostat dál, protože přes hranici je velmi těžké se dostat. Lidé krále Tetouana, kterým se říká „šakalové“, se starají, aby lidé měli dostatek jídla a vody, aby vše klapalo a nedocházelo ke konfliktům. Utečenec tyto lidi nazývá bossy a tvrdí, že bossové mají podřízené - mladé lidi ve věku 18-20 let, kteří dokonce mají přístup do oficiálních státních táborů. Jsou to „úředníci“ zdejších bossů. Podle syrského utečence mají bossové své lidi v Srbsku všude na všech místech. „Mají zřejmě i kontakt na maďarskou policii, neboť každý boss má svůj způsob, jak vás dostat přes hranici,“ dodává utečenec. Televize N1 na svém webu tvrdí, že utečenci se dostávají přes hranici pomocí žebříků. Televize to má natočené. Reportérka TV N1 se pokoušela s Tetouanaem spojit, ten jí v sms slíbil rozhovor, ale již se nikdy neozval. Utečenci na sociálních sítí vychvalují Tetouana a děkují mu za pomoc.

Televize N1 kritizuje vládu Srbska, že i přes četná svědectví na sociálních sítích se nic s královstvím Tetouana nedělo teprve až do chvíle, kdy došlo ke střelbě a obětem na životě. Když se vytvořil konkurenční tábor jen pár set metrů od Tetouanova království, došlo k boji a přestřelce mezi gangy. „Náhle došlo k něčemu nepochopitelnému. Napadli nás zcela neznámí lidé a začali střílet ze samopalů a pistolí,“ říká utečenec, který si přezdívá Sofian a je z Maroka.

Zasáhla srbská policie, která zatkla kolem šesti set lidí a zničila Tetouanovo království. TV N1 o všem natočila dokumentární film „V síti“ (U mreži – viz https://www.youtube.com/watch?v=1VGuE7vqaJs) a na svém webu tvrdí, že jako obvykle došlo jen k tomu, že „království“ se na čas přestěhovalo od hranic hlouběji do vnitrozemí Srbska.

 ABSURDITA: VÍTEJTE NA BALKÁNSKÉ TRASE

O táboru netočila jen srbská televize ale také samotní utečenci. Jde o příběh Marokánce rappera Dadlleho a Alžířanky rapperky Lady Miro, které se objevilo na youtube (viz https://www.youtube.com/watch?v=ZdhUs8QWWGw)

Příběh začíná tím, že Dadlee doma na mobilu sleduje, jak někdo přelézá maďarský plot, a když to uviděl, chtěl se vydat na výlet.
Mezitím ale do marockého přístavu Tetouan přijíždí také rapperka Lady Miro, která má na cestě černé tričko se srbským nápisem „Pozdravujte své matky“. Na cestu jedou společně. Doprovodná píseň opěvuje Tetouanovo království a končí happyendem, kdy všichni migranti zpívají, najdou žebříky a přelezou maďarský plot.

Lze uvažovat, kdo video financoval a zda nejde o reklamu samotného krále Tetouana a gangu obchodujícího s lidmi. V Srbsku a Vojvodině existuje dost přeshraničních organizací, které lákají budoucí své zákazníky na balkánskou trasu.