Oba jižní sousedé Maďarska Chorvatsko i Srbsko v těchto dnech přepisují ve svých médiích ostrou rozepři mezi slovenským ministrem zahraničí Rastislavem Káčerem a maďarským ministerstvem zahraničí.

Před deseti dny slovenský ministr veřejně kritizoval maďarský přístup k ukrajinskému konfliktu a mimo jiné uvedl: „Není vůbec vyloučeno, že by Maďarsko v případě vítězství Ruska na Ukrajině přišlo s územními požadavky na části slovenského území, kde žije maďarská menšina.“ Maďarské ministerstvo zahraničí vyzvalo slovenského velvyslance v Budapešti k návštěvě. Na to reagoval Rastislav Káčer, že žádná omluva nepřichází v úvahu. Následovala ostrá reakce předsedy zahraničního výboru maďarského parlamentu Zsoltana Németha, který uvedl: „Pana Káčera dobře znám, když byl velvyslancem v Budapešti, několikrát jsem se s ním setkal. Musím říct, že mám velké obavy o jeho duševní zdraví. A radím mu, aby co nejdříve navštívil psychiatra.“ Rastilav Káčer napsal sáhodlouhý post na FB adresovaný Maďarsku, který zakončil vulgárními slovy: „Pro Putinovi kolaboranty a zvláště to platí pro ty z naší Karpatské kotliny a Felvidéku (severní Uhry) a pro další, kteří si přejí mír za cenu zničení Ukrajiny, mám pro ně jediný vzkaz: Иди нахуй! (Jdi do píč*!).“ Mimochodem je zde narážka na Fica: „Chce mír. Putinovský mír. Přeje si to stejné jako Orbán.“ Na to odpověděl tajemník maďarského ministerstva zahraničí Tamás Menczer, že Rastislav Káčer je známý provokatér a podle toho je třeba reagovat. „Na jeho provokaci nenaletíme,“ doplnil Menczer.
Toto vše přepisují chorvatská média a například deník Jutarnji to uvádí pod titulkem: „Když Rusové vyhrají na Ukrajině, Maďaři se vrhnou na nás.“ To je spojené u Chorvatů s loňskou událostí, kterou si Chorvaté připomínají, kdy se premiér Orbán objevil vyfotografován v šále znázorňující mapu velkého Maďarska. Připomenuli si také skutečnost, že Orbán tradičně jezdí na dovolenou do Chorvatska, kde se nechal vyfotografovat s Zsoltanem Némethem v tričku se záhadnou mapou vyvolávající opět mnohé komentáře (viz na snímku – jde o mapu ostrova Lastovo). Spíše si ale Chorvaté připomínají pamětní desku z roku 2020 ke 100 letům Trianonu, kdy na desce k výročí má být napsáno „Rijeka – maďarské moře“ Ohradilo se maďarské velvyslanectví v Záhřebu, že jde o špatný překlad, že nápis je správně „Rijeka – Na moře Maďaři“, což má být citát ze stejnojmenného článku z roku 1846 napsaného básníkem a politikem Lajosem Kossuthem. Je to článek, který má nabádat k výstavbě železnice a opěvoval krásy moře. Maďarský velvyslanec v Chorvatsku byl pozván k rozhovoru na chorvatské ministerstvo zahraničí. Když Orbán téhož roku na facebooku popřál maturantům úspěch ve zkoušce, stál před mapou Maďarska zahrnující také část Chorvatska. To vše si nyní při slovensko–maďarském sporu Chorvaté připomněli.
Rozdílná je reakce v Srbsku, v jehož médiích se o incidentu rovněž píše ale bez jakýkoli komentářů. Naopak ve zdejším mainstreamu se o Maďarsku a Orbánovi píše pozitivně, zejména ve vztahu k Ukrajině. Například deník „ALO“ cituje Orbána: „Západním sankcím se nepodařilo ukončit válku a místo toho vyvolaly chaos v evropské ekonomice a daly vznik inflaci.“ Deník cituje z Orbánova postu na FB: „Nemoc nazvěme inflací a šíří ji virus bruselských sankcí… EU šířila toto nebezpečí, aby zasáhla Rusko a místo toho zasáhla samu sebe. Uběhl rok a konec války se neblíží, naopak ta pokračuje.“
Připomeňme, že srbsko-maďarské vztahy jsou velice dobré. Například v září minulého roku prezident Vučić v Bělehradě vyznamenal Viktora Orbána „za zásluhy o rozvoj a upevňování mírové spolupráce a přátelských vztahů obou zemí.“