Rada Evropy, výbor ministrů schválil dvoutřetinovou většinou hlasů kandidaturu Kosova stát se členem jejího poradního orgánu Parlamentního shromáždění. Rada Evropy spolupracuje s Evropskou unií, Organizací spojených národů, Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a s partnerskými zeměmi ve svém sousedství i ve světě.

Kosovo s nadšením uvítalo výsledek hlasování a kosovská ministryně zahraničí Donika Gërvalla-Schwarzová na to reagovala: „Pro náš nový stát to představuje historický krok, možná nejdůležitější od naší nezávislosti.“
Zatímco Rusko bylo z rady Evropy Evropy loni vyloučeno, naopak Kosovo bylo včera 25. dubna přijato a premiér Aljbin Kurti to vítal: „Dynamika pokroku Kosova pokračuje důležitým milníkem! Je to jasné vítězství pro naši evropskou integraci a závazek k lidským právům.“
Jinak reagovalo Srbsko, které se postavilo proti přijetí Kosova, a to společně s dalšími zeměmi Maďarskem,Rumunskem, Kyprem, Španělskem, Gruzií a Ázerbájdžánem. Arménie nehlasovala a hlasování se zdržely Bosna a Hercegovina, Řecko, Slovensko, Moldávie a Ukrajina. Mimo jiné pro přijetí Kosova ze zemí bývalé Jugoslávie hlasovaly: Černá Hora, Slovinsko, Chorvatsko a Severní Makedonie.

OSTRÁ REAKCE BĚLEHRADU
„Tento den se stane dnem hanby pro Radu Evropy,“ prohlásil srbský ministr zahraničních věcí Ivica Dačič.
Nezůstalo jen u prohlášení a srbská vláda oznámila, že vzhledem k hlasování v RE dojde ke změně zahraniční politiky Srbska. Srbská média píší, že se změna bude týkat sousedních zemí a také především Ukrajiny. „Jestliže někdo nerespektuje celistvost Srbska, není důvod, abychom respektovali jeho územní integritu,“ prohlásili společně ministr Dačić a prezident Vučić.
Prezident Aleksandar Vučić poděkoval zemím, které hlasovaly proti Kosovu a zejména děkoval prezidentu Orbánovi. Srbští politici se podivili nad tím, že před hlasováním si delegace Ukrajiny vyžádala přestávku a konzultovala svoje rozhodnutí s americkými a evropskými spojenci. „Nikdy jsme se nezdrželi hlasování, co se týče teritoriální integrity Ukrajiny,“ řekl Vučić. Poznamenal, že vůbec není nadšený, jak hlasovala Černá Hora a další sousední země. „Bylo by nenormální, kdybychom to přešli mlčením. Měli aspoň projevit minimum pochopení pro Srbsko,“ adresoval svá slova Vučić některým zemím bývalé Jugoslávie a dodal: „Nastanou radikální změny.“ Tím měl na mysli nový koncept srbské zahraniční politiky.