Znalcem poměrů v Turecku a v muslimském světě je bosenský novinář Nedžad Latić. Navíc dříve měl velmi blízko k současnému tureckému prezidentovi Recepu Erdonovi. Zveřejňujeme jeho nejdůležitější názory na volby a Erdogana z jeho rozhovoru pro chorvatský list Slobodna Dlamacija.

„Vítězství Erdogana ve volbách ohrožují tři faktory: inflace, pozdní reakce na zemětřesení, která ještě více odhalila korupci a objevení se vážného kandidáta opozice Kemala Kilicdaroglu. Pouze naivní pozorovatel může uvěřit, že turecké volby proběhnou férovým způsobem. Erdogan kontroluje osmdesát procent všech médií a stejně tak má pod kontrolou Vrchní volební výbor, který je složen z jemu nakloněných soudců dohlížících na volby. Kdyby volby byly regulérní, tak by je vyhrál Kemal Kilicdaroglu, který přišel s atraktivní předvolební kampaní. Představil se jako ´turecký Mahatma Gandhi´vystupující proti namyšlenému sultánovi, který vládne železnou rukou. Podle některých zpráv kolem dvě stě tisíc Turků prošlo různými formami mučení ze strany policejního a soudního aparátu,“ řekl v úvodu novinář Nedžad Latić.
Na dotaz, zda není Kilicdaroglu příliš pro Turky liberální Latić si myslí, že to až tolik Turkům nevadí a vysvětluje to: „Vždyť prvních sedm let Erdoganovy vlády ukázaly, že Turci podporovaly prozápadní reformy. Erdogan je zaváděl s úmyslem splnit podmínky vstupu do EU. Není náhoda, že Kilicdaroglu slibuje, že v případě vítězství zavede pro Turky během tří až čtyř měsíců bezvízový režim s EU. Je to jeho největší trumf. Islamizace, kterou začali Turci projevovat na podporu Erdogana a jeho strany AKP, je spíše výrazem frustrace pod vlivem rigidního kemalismu, který zakazoval ženám nosit šátky, rušil kursy Koránu a podobně. Nejednalo se o protizápadní postoj. Věřím, že Turci v podstatě směřují k Západu a Evropě.“
Nakonec bosenský novinář ohodnotil turecké volby z hlediska geopolitiky jako nejdůležitější volby ve světě, které rozhodnou bitvu mezi autokracií a demokracií. Věřím,že Erdogana podporují Putin, Orbán, Netanyahu, Bin Salman, Bin Zayed… Zatímco Kilicidarogula podporuje Západ v čele s Joem Bidenem. Dokonce věřím, že Volodimir Zelenskyj zdržuje ofenzivu proti Rusku jen proto, že očekává pád Erdogana, jako nejvýznamnějšího Putinova ´soudruha´,“ uvedl Nedžad Latić, který se s Erdoganem seznámil před dvaceti lety, když byl Erdogan v domácím vězení. Později se s ním rozešel, poté co Erdogan zatknul některé novináře a nasměroval svoji cestu k Moskvě.