Tyto dvě události spolu zdánlivě nesouvisí a vysvětleme o co se jedná. V poslední době ruská média a nyní západobalkánská začala psát, že v červnu bude v centru Moskvy na Evropském náměstí postavena socha Slobodana Miloševiće záměrně směrována na zdejší Kyjevské nádraží.

Bronzová dvoumetrová socha je dílem bělehradského akademického sochaře Dragana Radenoviće (na snímku). Představuje Miloševiće, jak drží v ruce masku, která se záměrně podobá dílu „Výkřik“ od norského malíře Edvarda Muncha. Proto se také i Miloševićova socha jmenuje stejně. Autor k tomu uvedl, že jde o zobrazení dřívějšího prezidenta u soudu v Haagu, jak obviňuje Západ z licoměrnosti a zároveň varuje národy Ruska, Běloruska a Ukrajiny před katastrofou, která hrozí ze Západu.
Ideovými autory jsou vesničané z obce Soloslovo Odintsovského, kde jeden čas žila Miloševićova manželka Mira s dětmi. Některá srbská média mluví o autorovi nápadu vůdci motorkářů Šedých vlků Alexandru Zaldostanovi. Ten lituje, že dosud Milošević nemá v Srbsku sochua tvrdí, že Rusko toto tabu prorazí.
Pomník byl vytvořen v Srbsku především z peněz vybranými mezi obyčejnými Srby. Na jeho financování se měli podle ruských médií podílet také ruští sponzoři. Srbské úřady pomohou s převozem pomníku.
V současnosti zaznívají v Rusku stále častěji názory, že Spojené státy použily Jugoslávii jako testovací polygon, kde se „testoval model zničení mnohonárodní a multikonfesní země podobné Rusku.“
V tomto smyslu se také pro ruský web Moskovskyj komsomolec vyjádřil politolog Marat Baširov, který dává do souvislosti napadení Jugoslávie ze strany NATO a současným konfliktem na Ukrajině. Obvinil USA, že „přivedli válku do Evropy.“ Podle něj „Rusko v roce 1999 špatně vyhodnotilo situaci. I když došlo k obratu vládního letounu Il-62 s premiérem Jevgenijem Primakovem nad Atlantikem a nuceným pochodem ruských výsadkářů do Prištiny, kteří obsadili letiště Slatina v Kosovu před příletem sil NATO. Tehdy však ještě neexistovalo úplné geopolitické porozumění, ale nyní to přichází.“