Vztahy mezi Kosovem a Srbskem eskalovaly v situaci, kterou mnohá srbská média označila za „jednodenní válkou“. Existují úvahy a komentáře, že k eskalaci nedošlo náhodou, ale souběžně s finalizací jednání o Kosovu v Bruselu.


Jedna i druhá strana začaly zvyšovat v regionu napětí. Zatímco kosovský premiér Aljbin Kurti se vrhl do zatýkání a znepříjemňování života kosovským Srbům, Srbsko pro změnu aktivovalo svoje vojenské síly u hranic s Kosovem. Na zvýšené napětí reagovaly především USA, které vyzvaly Srbsko, aby od hranic stáhlo tanky, dělostřelectvo.
Mluvčí Bílého domu pro bezpečnost John Kirby oznámil, že v Kosovu budou posíleny jednotky NATO a jeho šéf Jake Sullivan poradce amerického prezidenta volal premiérovi Kurtimu. V sobotu 30. září se ozvalo německé ministerstvo zahraničí a za EU Josep Borrell, když obě strany vyzvaly ke snížení napětí (vše shrnuje web Al Jazeera pro bývalou Jugoslávii.
Byly to již pozdní reakce na incident a přestřelku, ke kterém došlo v ranních hodinách 24. září, ve které zahynuly tři Srbové a jeden Albánec.

KOSOVŠTÍ POLITICI O SRBY PLÁNOVANÉM KORIDORU SRBSKO-SEVERNÍ KOSOVO
Kosovský premiér Kurti uvedl na platformě „X“, že má důkazy o tom, že Srbové hodlali okupovat čtyři obce na severu Kosova. Dále píše: „Jedná se o větší plán anexe severu Kosova a to útokem ze třiceti sedmi různých míst. Následkem toho měl být vytvořen koridor ze Srbska, kterým by se přepravovaly zbraně a srbské jednotky.“ Kurti pokračoval v tom, že teroristé měli čtyři dny před útokem výcvik na jedné z klíčových základen srbské armády. Kosovský ministr vnitra Xhelal Svecla promluvil na tiskové konferenci o tom, že má důkazy- snímky toho, že srbská teroristická skupina cvičila útok u hranic s Kosovem. Důkazy byly pořízeny drony a není jasné, zda se jednalo o kosovské drony nebo některé ze západních zemí. Chorvatský list „Jutarnji“, který o tom píše dává to do souvislostí s varováním USA, Británie a Německa, aby Srbsko stáhlo od hranic vojska.

AMANPOUROVÁ A JEJÍ INTERVIEW
Do vyšetřování případu se pustila známá novinářka televize CNN Christiane Amanpourová a to rozhovorem se srbským prezidentem Aleksandrem Vučićem
Ptá se na důvody hromadění vojsk na hranici s Kosovem a zda srbská armáda má úmysl překročit hranice. Vučić ujišťuje, že Srbsko na připomínky Západu vždy reagovalo stažením části své armády. Ke vpádu do Kosova se vyjádřil, že by to „byla střelba do vlastní nohy a válka s NATO.“ Dodal, že nepodepsal ani zvýšenou pohotovost armády. Bývalý americký diplomat pro vztahy Kosova a Srbska Richard Grenel se vysmál Amanpourové, když o ní řekl, že je více levičákem než novinářem a v rozhovoru s Vučićem pouze recykluje stará témata, když není schopná se dopátrat podstatného. Srbský prezident ještě podtrhl její nepřipravenost vést rozhovor svým prohlášením, že požaduje zesílení jednotek NATO v Kosovu.

JAK TO BYLO?
Včera se na srbském ministerstvu vnitra přihlásil dříve označovaný velitel ozbrojené skupiny Srbů Milan Radoičić (na snímku) jinak místopředseda srbské kosovské strany Srpska lista. Před policejními orgány podal přiznání a uvedl, že to byl on, kdo velel skupině ozbrojenců. Důvodem pochodu na vesnici Banjska bylo, aby dodal kosovským Srbům odvahu vzepřít se teroru kosovského premiéra Kurtiho vůči Srbům. Dále vypověděl, že sám vše organizoval a nekonzultoval se srbskými orgány. Také podal demisi na svoji funkci ve straně. Včera byl vyslýchán a dnes byl propuštěn, když výslech bude pokračovat na svobodě.
Na výslech Radoičiće reagoval americký velvyslanec v Kosovu Jeff Hovenier. Na tiskové konferenci uvedl, že vše neskončilo s výpovědí vůdce akce. Poukázal na skutečnost, že skupina byla koordinovaná, dobře vycvičená, vybavená sofistikovanými zbraněmi, které byly z velké část srbského původu. Podle Hoveniera měla skupina za cíl destabilizaci severu Kosovu, kde žije srbská menšina.