Chorvaté v obraně proti nelegální migraci nevěří žádným opatřením ani umístění Frontexu na jejich území. Pouze, jak uvedl deník Jutarnji, naděje existuje pouze ve změně unijních pravidel ve vztahu k migrantům.

Chorvatské ministerstvo vnitra spoléhá na účinnost nového nařízení, které má být schváleno do konce mandátu Komise EU. Nařízení má umožnit nový přístup v azilovém řízení, aby migranti byli transportováni přímo do zemí svého původu.
Chorvaté odmítají výpomoc sousedních zemí v hlídaní hranice a jejich experti tvrdí, že ani maďarský plot na hranici nepomáhá. Proto by podle nich nepomohl ani plot vybudovaný mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Chorvaté tvrdí, že nemohou zvládnout vlny uprchlíků, které se valí do EU. Chorvatsko jich zatím za letošek registrovalo kolem šedesáti tisíc. Pracovník ministerstva vnitra pro Jutarnji uvedl: „Naši hranici zabezpečuje 6700 policistů a navíc s nimi spolupracuje dvoutisícová speciální a intervenční jednotka. Konfigurace terénu v Chorvatsku na hranici dlouhé 1350 km ani není pro plot vhodná. Navíc při rozpisu služeb by vyšel méně než jeden policista na jeden kilometr hranice. Řešením je pouze nová dohoda o migraci a okamžité vracení migrantů zpět.“
Před dvěma lety podepsalo dvanáct zemí EU dohodu, že je třeba na vnějších hranicích s EU postavit plot a letos se k dohodě přidal Estonsko, Litva, Lotyšsko, Dánsko, Slovensko, Rakousko, Řecko a Malta. Chorvatsko, jak bylo řečeno, odmítá a jako další důvod uvádí, že nechce budovat plot vůči vlastním krajanům žijícím v Bosně. Deník Jutarnji uvádí čísla, podle kterých do konce září se do EU dostalo kolem 290 tisíc migrantů a z toho balkánskou cestou jich přišlo kolem 81 tisíc.
Ostrá reakce na situaci s migranty na Balkáně přišla z úst bývalého pravicového premiéra Slovinska Janeze Janši. Známý je extrémní rétorikou. Tentokrát vyzval Slovince, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti vůči migrantům začali ozbrojovat. Na síti „X“  se obul do současného slovinského spíše levicového a příznivce Green-dealu premiéra Roberta Goloba a kritizoval ho pro podceňování situace a nadržování migrantům. Janša píše: „Premiér Golob se nedávno vyjádřil, že jediným řešením problémů ilegální migrace je učinit ji legální!!! Migranti to pochopili stejně jako výzvu Merkelové v roce 2015.“ Janša dále komentoval, že tato politika přivedla Slovinsko k tomu, že „vláda štědře financuje různé nevládní aktivisty, aby pak na nedávném demonstraci v Lublani vyzývali ke zničení Izraele a nevěřícím vyhrožovali svatou válkou.“ Podle Janši slovinský ministr obrany nedokáže ani zavést kontrolu na hranici a tak by lidé měli přikročit samoobraně. K tomu dodal: „Západní civilizace si sama sobě podminovala základy vlastních hodnot.“
V souvislosti s tím uveďme článek z italského listu „Il Tempo“ (Allarme attentati, informativa degli 007: il pericolo Jihad arriva dai Balcani, o tom, že z Balkánu přichází nebezpečí džihádistů. Il Tempo uvádí: „Podle Institutu pro mezinárodní politická studia (ISPI) v roce 2015 bylo v Kosovu, Bosně, Albánii, Makedonii, Srbsku a Černé Hoře identifikováno nejméně 20 teroristických buněk aktivních v náboru a výcviku zahraničních bojovníků. Šlo o skupiny převážně salafistického a wahhábistického původu, mezi nimiž vynikají zejména organizace aktivující se v Kosovu, Albánii a Bosně.“ Podle autora článku mezi nimi vyniká skupina „Lvi z Balkánu“, která má propojení v Evropě a řídící se strategií ISIS zaměřené na posílení periferních buněk pro opětovné zahájení útočných aktivit. Článek dochází ke stanovisku: „Riziko terorismu na Balkáně se mísí s migračními toky, které se po této trase tlačí do Evropy.“