Osmačtyřicetiletá americká „star“ u příležitost vydání svých 256stránkových memoárů poskytla rozhovor. Ústředním tématem se stal otřesný dva roky starý zážitek z Dubrovníku. Rozhovor v současnosti přebírají přední západní média počínaje USA a konče Velkou Británií. Pro Chorvatsko se z toho stala velice nepříjemná záležitost a špatná jeho vizitka ve světě.

Podle tématu a důvodu proč herečka vyprávěla tento příběh, se dá přeložit do češtiny název její knihy „You Got Anything Stronger?“ jako „Zažils něco silnějšího?“ Herečka Union v létě roku 2019 zavítala s přáteli do Chorvatska, aby objeli místa, kde se natáčel seriál „Hra o trůny“. Navíc s herečkou Jassicou Alba propagovali pro společnost Spectrum Originals tehdy nový krimi - seriál „L.A.'s Finest“. Cesta se pro ni a její přátele v Dubrovníku, jak popisuje, proměnila v „trýznivý rasistický zážitek.“

Gabriella Union se svými přáteli v Dubrovníku vstoupila do jakéhosi baru, aby si dali něco k pití. Mysleli, že jde o gay bar, ale když se lépe rozhlédli, všude kolem byly rasistické symboly, jakoby navštívili americké muzeum rasismu a útlaku černochů. Trvalo pár okamžiků, než si uvědomili, že nejsou vítáni a opustili bar. Dva z přítomných mužů stačilo ještě vyhrnout rukáv a ukázat vytetovanou paži se svastikou. Když Union s přáteli bar opustili, následovaly je nejen rasistické nadávky, ale dostali i osobní doprovod. Jak herečka uvádí, skinheadi je pronásledovali a když konečně uviděla policistu, usmála se na něj. Doufala, že jim pomůže. Ukázala k mužům za nimi a policista v tu chvíli hlavu odvrátil. Ulevilo se jim, když se dostali branou ze starobylého města a uvědomili si, že skinheadi je již nepronásledují.

Union řekla, že v tu chvíli přemýšlela: „Oni byli v přesile a vy nechcete zemřít v zasr..ém chorvatském baru v zemi Hry o trůny. Chtěli jsme se z té země dostat živí.“ Dodala, že myslela, že je rasismus dávno pryč. „Bylo to pro mě zklamání. Zdá se, že lidé ani nechápou, jaké násilí rasismus sebou nese. Ať vás někdo pronásleduje nebo nikoli, musíte si dát pozor. Jste černoch a to něco stojí. To je právě násilí. Nikdy jsem nezažila takovou nenávist a hrozbu fyzického násilí jako tehdy,“ vzpomíná na zážitek z Chorvatska herečka Union.
Chorvatský deník Slobodna Dalmacija se ptá, o jaký klub se mohlo jednat. Jaký to byl klub, který je vyfutrovaný rasistickými a fašistickými symboly? Podle deníku začalo v Dubrovníku pátrání po „nazis – klubu“. Nemělo žádný výsledek. „Rozpálily se kontakty i na sociálních sítích, mluvilo se o případu v kavárnách, telefonovali si přátelé i příznivci místní LGBTQ komunity a nic se nenašlo,“ píše deník vycházející ve Splitu. Uzavírá nakonec kauzu s tím, že žádný takový klub, kavárna ani lokál neexistuje. „Dubrovčanům není jasné, kam to mohla Gabriella Union se svými přáteli zabloudit,“ píše deník. Reagoval také starosta Dubrovníku Mato Franković, který americké herečce poslal otevřený dopis, v němž píše, že jsou velice překvapení jejím vyjádřením. „Dubrovník je městem s tolerantními lidmi, kulturně na výši a historií, která se na půdě města dědí tisíciletí, kdy v roce 1416 zde byl zakázán obchod s otroky daleko dříve než v USA,“ napsal starosta Dubrovníku.