Chorvatská média ve velkém píší o velké zbrojení v sousedním Srbsku. Jednak píší o snaze Srbska získat 12 nových francouzských bojových letadel Rafale a zároveň stejný počet již používaných. Ještě větší pozornost je věnována dodávce čínského systému protiraketové obrany s raketami HQ-22 (exportní verze je pod označením FK-3). Systém srovnatelný s americkým Patriot nebo ruským S300 dopravilo z Číny do Bělehradu šest vojenských nákladních letadel Y-20, což vyvolalo pozornost sil NATO.

Mluví se o polo-tajné vojenské operaci a agentura AP podtrhuje, že letadla letěla přes území dvou zemí NATO Turecka a Bulharska. Zpráva komentuje, že se jedná o demonstraci síly Číny v současné napjaté situaci, kdy asijská velmoc chce ukázat svůj možný dosah.
Méně nápadnou zato s větší pozorností a sledovaností všemi možnými vojenskými službami byl před několika dny let civilního srbského letadla společnosti Air Serbia z Moskvy do Bělehradu, o kterém jsme psali (viz https://1url.cz/dK7Ur). Letadlo bylo doprovázeno nad Lotyšskem letouny NATO.
Bosenský web „Bosnia Times“ se rozepsal o významu tohoto sledovaného letu. Reportéři webu zjistili, že se nejedná o ojedinělý „významný“ let civilního letadla Air Serbia. Podle autorů článku lety na trase Moskva - Bělehrad byly již delší dobu sledovány, neboť se píše o tom, že nejprve z Moskvy do Bělehradu létaly celé ruské rodiny a „po nich přilétali muži ve věku dvacet až třicet let ve výjimečně dobré sportovní formě, nakrátko a všichni stejně ostříhaní. Chovali se velice suverénně až nápadně.“ Zdroj bosenského webu, zřejmě někdo z bělehradského letiště Nikola Tesla, dále uvádí: „Nejprve jsme se domnívali, že se jedná o jakési sportovce, ale v současné době je nesmysl, aby Rusové přijížděli k nějaké sportovní akci. Navíc na ně čekaly autobusy s policejním doprovodem. Jednou se stalo, že přijel jako doprovod džíp vojenské policie.“
Z těchto informací bosenský web vychází k úvaze, že se nemuselo jednat o civilní lety Moskva - Bělehrad, neboť po uzavření vzdušného prostoru je to jediný způsob, jak může Rusko dostat své vojenské síly na Balkán. „Již dávno západní výzvědné služby charakterizovaly takzvané ´Rusko-srbské humanitární centrum´ v srbském Niši jako ryze špionážní centrum pro Západní Balkán. Jeho úkolem je sledování jednotek NATO v sousedství Srbska,“ píše bosenský web. K tomu autoři dodávají, že vše je třeba vidět ve světle výhrůžek ruského velvyslance v Sarajevu Igora Kalabuhova. V bosenské televizi uvedl: „Zda se Bosna a Hercegovina rozhodne být členem čehokoli, je to její vnitřní záležitost. Jinou věcí je ruská reakce.“ Podle webu se pod akcí letů do Bělehradu může skrývat vojenská operace v Bosně. „Nyní je vše ale vyzrazeno. Alarm byl spuštěn,“ uzavírá Bosnia Times.
Jestliže zmiňovaní ruští „sportovci“ nemíří do Niše, může být jejich cílem Bosna a to Republika srbská, kde se má budovat letiště poblíž Trebinje. O tom informuje dnešní deník Slobodna Dalmacija, který píše, že jde o investici 70 miliard euro do stavby a 35 miliard do vybavení letiště. Investorem je společnost Aerodromi Srbije, která vlastní letiště v srbském Kraljevu a Niši. Zde je možná spojitost, na kterou Chorvaté poukazují: „Srbsko může vybudovat ještě jedno letiště podobné tomu v Niši jako ´Rusko-srbské humanitární centrum´. Zatím ale ruští zaměstnanci v Niši ještě nedostali diplomatický status, o který požádal šéf výzvědných služeb Sergej Nariškin.“