Víte, co je čepice „titovka“? Je to vojenská lodička s červenou hvězdou v čele. Čepici nosili během druhé světové války jugoslávští partyzáni a později vojáci Jugoslávské lidové armády (JNA). Čepici také nosili v modré nebo bílé barvě jugoslávští pionýři.

V sobotu si tyto čepice mnozí lidé ze zemí bývalé Jugoslávie opět navlékli na hlavu a vydali se do chorvatského Kumrovce, rodiště Josipa Broze Tita. Oslavoval se zde z dob Jugoslávie populární svátek „Dan mladosti“ a tentokrát na velké oslavě jubilejních 130 narození „velkého maršála“. Lidé zde mávali vlajkami bývalé Jugoslávie a mnozí měli kole krku rudé šátky. Tito se sice narodil 4. května, ale velká oslava proběhla až včera. Podle médií zde bylo kolem deseti tisíc lidí a mezi nimi i bývalý chorvatský prezident Stjepan Mesić. Předseda společnosti „Josip Broz Tito“ Jovan Vejnović si sám sobě položil řečnickou otázku: „Proč se zde dnes sešlo tolik lidí?“ Odpověděl: „Důvodem je vzpomínání nejen na minulost, ale i na časy, kdy jsme žili lépe a s větší jistotou.“
Stjepan Mesić ve své řeči vyslovil názor, že „lidé zúčastnili slavnosti také proto, aby upozornili na špatné události v bývalé Jugoslávii, kdy se rozvinula nenávist mezi národy a náboženskými komunitami.“ Slovinský deník Delo si všímá jeho slov o tom, že „střízlivý člověk nemůže pochopit, že někteří lidé v 21. století jsou na straně poražených.“ Měl tím na mysli revizionismus a pokusy o fašimus.
DEN MLÁDEŽE A SSOJ
Den mládeže byl během SFRJ svátkem jugoslávské mládeže. Vše začalo jako Titova štafeta v roce 1945. V roce 1957 se 25. květen, tedy v den, kdy se slavily narozeniny prezidenta, začal slavit jako Den mládeže. Symbol Titovy štafety ale zůstal. Štafeta startovala každý rok z jiného města, běželo se s ní přibližně měsíc a půl po všech jugoslávských republikách a svou pouť ukončila 25. května na stadionu v Bělehradě. Předání štafety bylo akcí, které se zúčastnily tisíce mladých lidí z celé Jugoslávie.
Jeden z běžců nakonec předal štafetu Titovi a poblahopřál mu k narozeninám. Předání štafety přenášela i televize. V tento den se ve škole konaly četné sportovní akce a oslavy. V tento den byla přijata mládež z řad pionýrů do Svazu socialistické mládeže Jugoslávie, což bylo doprovázeno hudebními a sportovními akcemi. Vše se odehrávalo pod heslem bratrství a jednoty, které spojovalo různé národy a národnosti v rámci Jugoslávie. Poslední štafeta odstartovala 21. března 1987 směrem na Bělehrad z Triglavu, odkud ji nesla skupina deseti alpinistů. Ještě v roce 1988 se konal v Bělehradě poslední Dan mladosti na bělehradském stadionu a v roce 1989 Savez Socijalističke Omladine Jugoslavije (SSOJ) akci zrušil, aby o rok později sám společně se Svazem komunistů Jugoslávie zanikl.