Srbský soud pro válečné zločiny podal žalobu proti čtyřem velitelům chorvatských pilotů, kteří v srpnu roku 1995 nařídili střelbu do prchajících srbských civilistů u Bosanského Petrovce v rámci vojenské operace „Oluja“. Jsou obviněni z válečného zločinu proti civilnímu obyvatelstvu, když během leteckého náletu měli zabít 13 lidí, z toho šest dětí a 24 lidí zranit.

V žalobě je uvedeno, že srbský soud věří v součinnost chorvatského a bosenského státního zastupitelství. Předseda srbského parlamentu Ivica Dačić prohlásil, že Srbsko může podat žalobu proti zločinům spáchaným na cizím území, neboť válečné zločiny, genocida a holokaust nespadají podle mezinárodního práva do kompetence jednotlivého státu. Na to reagoval chorvatský premiér Andrej Plenković: „Rozšiřování srbské jurisdikce je nepřípustné a chorvatská vláda bude hájit národní zájmy, své vojáky a velitele.“
Ozval se chorvatský generál Pavao Miljavac, který zná všechny čtyři obviněné piloty, také si pamatuje průběh operace a tvrdí, že uprchlická kolona Srbů se neskládala pouze z civilů. „S civilisty ustupovala rovněž srbská armáda, která převážela ruský protiletecký systém KUB. Naši piloti to zjistili a zbraň byla pro naše letadla nebezpečná. Jedná se o rakety středního doletu vybavené radary a například v Bosně byly ruským systém zasažena dvě francouzská letadla,“ říká generál Miljavac. Tvrdí, že i přes toto nebezpečí nikdo nevydal nařízení ke střelbě na srbskou prchající kolonu. Podle něj je často střelba srbské protivzdušné obrany vydávána za střelbu z letadel.
Jeden z obžalovaných penzionovaný chorvatský pilot Danijel Borović (na snímku vlevo) zastává stejný názor a tvrdí, že se jednalo o namíchané kolony civilů a vojáků. Připomněl, že nad Bosnou, kde mělo k útoku dojít nikdy neletěl.


PROTIÚTOK CHORVATSKA
Proti srbské žalobě má nyní chorvatská strana svůj plán, který vymyslel člen a místopředseda parlamentní strany Most Nikola Grmoja. Říká: „Konečně se chovejme jako suverénní stát a zablokujme vstupní vyjednávání Srbska do EU.“ Pokračuje v útoku na Srbsko: „Jedinou odpovědí na skandální jednání Srbska je podání žaloby na prezidenta Vučiće, který v okupovaném městě Glina vyzýval ke vzpouře a útoku proti Chorvatsku a propagoval myšlenku Velkého Srbska.“
Není to první obvinění Aleksandra Vučiće. Již v minulém roce jej Chorvaté obvinili z násilí na obyvatelích v roce 1991 v Petrinji, kdy jim měl vyhrožovat zabitím. Prezident Vučić tvrdí, že v té době nikdy v Chorvatsku nebyl a ani se o politiku tehdy jako student nezajímal