Deník MF Dnes, ale i další jako například Novinky.cz v polovině května psaly o hororu, který se odehrává u břehů Slovinska a chorvatské Istrie. Píší: „Tyto části Jaderského moře mají aktuálně problém s medúzami… Nejenže s nimi už nějakou dobu bojují rybáři, aktuálně panují také obavy z toho, jak hordy žahavců ovlivní nadcházející turistickou sezonu.“

Zpráva vychází z informace britské agentury Reuters doprovázené ilustračním videem a pojednává pouze o terstském zálivu v Itálii. Českým novinářům nelze upírat snahu o další investigaci a rozšíření této krátké zprávy. Snažili se také čerpat z chorvatských zdrojů.
Našli si článek z února tohoto roku na anglicky psaném webu www.total-croatia-news.com, který přebírá informace z deníku Jutarnji. Mluví se v něm o rybáři z Istrie Dario Spitzovi, který v únoru ze zdejšího moře vylovil 2,5 tuny medúz. Rybář z Umagu si stěžoval: „Nejen, že již přes dva měsíce nemohu ulovit ani rybičku, ale takové množství medúz mi trhá sítě.“ Situaci potvrdili další rybáři z této oblasti Istrie, kteří poslali zároveň chorvatské redakci fotografie svých úlovků. Zároveň nadávali, že příslušné instituce jim nijak nehodlají pomoci. Přitom „nájezdy“ medúz proti jiným letům v zimním období trvají déle než dříve. Dokonce mluví o náhradě škody od ministerstva zemědělství a to je ale odkazuje na EU. Na to rybáři říkají: „Na takovou byrokracii nemáme čas.“ Co však je pro nás důležité, rybáři mluví o zcela normálním a přirozeném jevu v tomto období. Pouze se leto děje s větší intenzitou. Chorvatská vědkyně zabývající se mořem Barbara Sladonjavová uvedla: „V posledních letech ´kvetení´ kořenoústek plicnatých (medúzy) se stále více prodlužuje a neznám odpověď, kdy může dojít k jeho ukončení.“ Ve vědeckých publikacích můžeme si najít popis tohoto živočicha a píše se o něm, že tato medúza „není příliš nebezpečná, její žahnutí je velmi slabé a člověku neublíží.“
Mimoto deník Jutarnji píše o finanční pomoci až 50 milionů kuna místním rybářům.
Když budeme citovat ještě z českých médií je zde upozornění: „Závažnost možného poranění závisí na tom, o jaký druh žahavce se jednalo a jaké místo těla bylo zasaženo. Oči, ústa nebo genitálie znamenají větší problémy. Komplikace může vyvolat šok i alergická reakce, zvláště u dětí.“
To, k čemu došlo a proč Chorvaté plísní česká média, má na vině skutečnost, že se vše odehrálo v únoru. Britská agentura přišla s jinou zprávou o Terstském zálivu koncem dubna a Češi zprávu zveřejnili v polovině května s chorvatským doplňkem týkajícího se února.
Glas Istre dnes píše, že zdejší Turistické společenství (Turistička zajednica Istarske županije) dostává od Čechů a Slováků dotazy týkající se medúz. Údajně jeden Slovák chce přijet v červnu a obává se masového výskytu medúz na pobřeží.
Ředitel Turističke zajednice Denis Ivošević mluví o chybném výkladu v českých médiích s tím, že pobřeží není ohroženo. Istarski deník píše: „Koupajícím se žádné nebezpečí na pobřeží Istrie nehrozí. Rybáři ze severozápadní Istrie potvrdili, že medúzu z oblasti zcela zmizely.“
Z pochopitelných důvodů se tento způsob psaní Chorvatům nelíbí a bojí se odlivu turistů. Tomu odpovídá nadtitulek v dnešním deníku Jutarnji: „Ohrožená sezóna“.
Abychom české a slovenské turisty ještě „popíchli“, je zde nová zpráva o výskytu žraloka v Medulinu a Pomeru. Včera byl viděn žralok v okolí Medulinu a dnes chorvatské sociální sítě hlásí jeho objev ve vodách u maríny v Pomeru, což je poblíž Medulinu. Istrie má tak i nadále „mínus“. Pro uklidnění těch, kdo se bojí žraloka: Jde o nejvýše jeden a půl metrovou rybu a zřejmě samici. V Istrii jí říkají „kadel“, údajně má velmi chutné maso a připravuje se jako filety doplněné tykvicemi. Zde je recept: https://mamika.com.hr/morski-pas-ili-kadel-po-istarski/