Poslední dny přináší západobalkánská média řadu velmi důležitých zpráv, která budou na stránkách „Balkánkých zápisků“ zpracována. To je jeden z důvodů, proč uvedený rozhovor je automaticky přeložen v překladači Google. Jde také o doslovný text převzatý z webu Novosti.

VELVYSLANEC DR BERISLAV VEKIĆ PRO „NOVOSTI“: Zeman chce navštívit Srbsko

ČESKÁ REPUBLIKA je v první desítce obchodních partnerů Srbska a loni se nám podařilo navýšit zahraniční obchodní výměnu o 21 % a překročil hranici 1,5 miliardy eur.
Je to také země, která silně podporuje naši evropskou cestu. Postoj Srbska je vůči EU, a to je jediná politická cesta při zachování neutrality, protože vždy mělo přátele jak na Východě, tak na Západě.
To pro „Novosti“ říká velvyslanec Srbska v Praze Dr. Berislav Vekić, který je podle interních odhadů ministerstva zahraničních věcí v současnosti jedním z našich nejlépe „zařazených“ diplomatů. Dodává, že nejvíce je hrdý na projekt obnovy zanedbané pamětní kostnice v Jindřichovicích u Karlových Varů, což je jeden z největších zajateckých táborů za první světové války, kde zemřelo 7100 Srbů a o kterém málokdo ví.

* Jaké je postavení našich lidí v České republice?
- Před dvěma lety tam žilo asi 3000 Srbů a nyní je jich více než 6000. Většina z nich přichází pracovat do automobilového průmyslu. Je zde také mnoho našich úspěšných lidí, kteří působí v oblasti financí, stavebnictví, pojišťovnictví, ale i značný počet studentů na českých vysokých školách. Česká republika je tradičně velkým přítelem naší země a našich lidí a významným ekonomickým partnerem a investorem v Srbsku.

* Lze zlepšit hospodářskou spolupráci mezi oběma zeměmi?
- Češi mají velký zájem o srbské firmy, investující do technologického zlepšení, zejména v automobilovém průmyslu, kde jsme skvělými partnery Čechů a „Škodovky“. Je tu také chemický průmysl a poslední rok pracujeme na řešení znečištění vodních zdrojů, protože Češi jsou v Evropě známí jako země, která má nejlepší technologie na čištění odpadních vod. V roce 2021 se zahraniční obchod zvýšil o 21 procent a Srbsko je již druhým rokem v přebytku.

* Prezident Miloš Zeman je velký přítel Srbska a snažil se ovlivnit Českou republiku, aby odvolala uznání nezávislosti Kosova. Měl jste možnost s ním mluvit?
- Potkali jsme se třikrát a musím zdůraznit, že je to velký gentleman, velký přítel srbského lidu a prezidenta Vučiće. Ve svých veřejných projevech vyjádřil jasné názory na uznání samozvaného Kosova a také na téma bombardování SRJ. Prezident Zeman poukázal na to, že má velkou touhu navštívit Srbsko letos, na konci svého funkčního období.

* Měl jste ve světle protiruské hysterie, která vládne, nějaké problémy kvůli postoji naší země?
- Musím podotknout, že jsme nikdy neměli žádné negativní konotace a byli jsme vždy rádi přijati a vyslyšeni. Naše dvě země spolu dobře komunikují, což potvrdili nedávno v Bruselu, kde se ministr Selaković setkal s šéfem české diplomacie. To je velmi důležité, zejména s ohledem na to, že Česká republika převezme od července předsednictví EU.

NEUTRALITA SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM
* Je politická neutralita, kromě té vojenské, pro Srbsko nejlepší volbou?
- Prezident Vučić prosazuje správnou politiku. Srbsko by mělo zůstat neutrální a myslím si, že to je v této těžké chvíli to nejlepší rozhodnutí a cesta. Uvidíme, jak se k tomu postaví ostatní země, ale jsme jen svědky toho, že migrantská a energetická krize vedla k rozdílům v názorech členských zemí EU. Vidíte, že Česká republika dováží 85 % své energetické spotřeby, tedy plyn a ropu z Ruska. Podobná situace je i v dalších středoevropských zemích.