Hlavní zprávou dne se stalo zrušení oficiální dlouho očekávané návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Bělehradě. Měl jednat se srbským prezidentem Aleksandrem Vučićem, dalšími představiteli Srbska i patriarchou Porfirijem. Ještě v pátek návštěvu potvrdila ruská mluvčí Zacharovová s tím, že na programu jednání bude politická, ekonomická spolupráce a aktuální otázky mezinárodní politiky. Tomu předcházel Lavrovův rozhovor pro rozhlas a televizi bosenské Srbské Republiky.

V rozhovoru Lavrov přednesl jako hlavní téma Ukrajinu a ruské důvody pro započetí konfliktu. Opakoval argument s minskými dohodami a srovnal to se stejnou nechutí Západu domluvit se v Kosovu na zakládání Společenství srbských obcí.
Nápadné bylo, že již v pátek se prezident Vučić na dotazy novinářů o čem bude s Lavrovem mluvit, vyslovil k návštěvě nejistě. Řekl, že „návštěva může dobře dopadnout, ale také se může otočit v naprostý opak.“ Dodal: „Nevylučuji, že návštěva Lavrova může ohrozit příjezd německého kancléře Olafa Scholze do Srbska.“ Německá návštěva a jednání se očekává po Lavrovovi.
V sobotu se ozvala premiérka Ana Brnabićová s tím, že situace s kolem Lavrova se najednou značně zkomplikovala. Řekla, že návštěva je plánovaná, ale jak se dozvěděla od prezidenta Vučiće vynořily se jiné problémy. V neděli již Brnabićová mluvila jasněji: „Zní to neuvěřitelně, že prezident republiky se musí zabývat logistickými problémy cizího státu a že na tom záleží, zda ministr přicestuje či nikoli.“ Mluvila o tom, že Vučić jedná s různými představiteli Německa, USA, EU a Ruska. V tu chvíli nikdo mimo zasvěcených netušil, o čem je řeč. Existovaly náznaky, že je smutné, že za současné situace, kdy svět je na pokraji katastrofy a třetí světové války, se odmítá dialog a jednání. Je jasné, že tím myslela Srbsko jako zprostředkovatele při jednání s Lavrovem a následně Scholzem. Mimochodem v tu chvíli schizofrenní situaci připomínala návštěva Vučiće s ukrajinským velvyslancem v srbském táboře, kde jsou ubytovaní ukrajinští uprchlíci a na druhé straně se objevily zprávy, že je připravovaná nepočetná menšinová demonstrace v Bělehradě proti návštěvě Lavrova.
Dnes přišlo rozuzlení a vysvětlení všeho předchozího. Sousední státy Bulharsko, Černá Hora a Severní Makedonie odmítly přelet letadla ruského ministerstva zahraničí. Došlo tak ke zrušení návštěvy ruského ministra Lavrova v Srbsku. Lze nyní očekávat, jaké to bude mít zahraničně politické důsledky pro Srbsko.
Dnes večer promluví prezident Aleksandar Vučić v televizi. Stejně tak bude důležité, jak se to odrazí na zmíněné plánované návštěvě Olafa Scholze v Bělehradě.
Zatím o situaci promluvil na tiskové konferenci Sergej Lavrov: „Stalo se něco nepředstavitelného. Bylo odebráno právo suverénnímu státu. NATO a EU demonstrují, že lze sáhnout k nejhrubším prostředkům nátlaku vůči těm, kteří se snaží prosadit vlastní národní zájmy. Návštěva ruského ministra je interpretována jako velké hrozba.“ Ministr Lavrov dále poznamenal, že jde o dvojí metr: „Tyto země řeknou, že jde o rozhodnutí NATO a EU a pro změnu obě organizace prohlásí, že zmíněné země ohlásily zákaz letu samy a dobrovolně.“
Podle ruského ministra se Bruselu jednalo o to, aby Rusko nemohlo vyjádřit své stanovisko k řadě regionálních otázek, zejména o Kosovu a Bosně.
Emočně Lavrov dodal: „USA mohou nyní bombardovat Bělehrad jako hrozbu pro bezpečnost.“