Nevím, jak a kdo, ale občas u Jadranu zatoužím po koupání ve sladké vodě. Raslina u Prokljanského jezera na dolním toku řeky Krka je pro tento účel vhodným místem. Jenom skok od moře. Včera tam a v okolí až k Zatonu se rozpoutalo ohnivé peklo.

Plameny zasáhly území o rozloze 33 kilometrů čtverečních. Panovaly přitom obavy, aby se oheň nepřiblížil k přímořské vesnici Tribunj, směrem k městu Vodice, kde je mnoho borových lesů. S ohněm bojovalo více než 300 hasičů. Připojili se také místní obyvatelé. V Zatonu zachvátily plameny střechy několika domů, místního kostela a hasičské zbrojnice, hasičům se podařilo budovy zachránit. Lidé byli odváženi na člunech přes Prokljanské jezero do bezpečí, neboť oheň místa obklopil ze tří stran.
Požár vypukl před středečním polednem u archeologického naleziště Velika Mrdakovica, odkud se rychle rozšířil lesním porostem ke zmíněným obcím.
Bohužel se stalo, že v momentě požáru v obcích došla voda. „Zgrabili smo djecu, a kući što bude… - Popadli jsem děti a s domem, ať se děje…,“ to byla zoufalá slova některých občanů. Škody? „Tisíce olivovníků, lodě… - nosi vitar i začas je vatra bila tu (zadul vítr a ve chvilce tu byl oheň),“ říká další. Rozhořčeně pokračuje: „Kdyby v počátku v jedenáct poslali dvě letadla – canadairy, vše by se vyřešilo. Přiletěly až půlhodiny po poledni, v jednu.“ Podle některých vítr působil tak, že oheň přeskakoval z jednoho místa na druhé. Byla místa, kde dokonce nehořelo.
Neuvěřitelnou práci odvedli hasiči. Svědčí o tom fotografie v místním tisku, na kterých je vidět vyčerpané požárníky, jak leží na silnici, aby si na chvíli odpočinuli. Do nebezpečné situace se dostal pilot canadairu, když mu oheň zachvátil motor. Naštěstí se mu podařilo bez újmy přistát. Když dnes odpoledne jsou publikovány tyto řádky, je z oblasti Šibeniku hlášen nový požár.
Obec Raslina 10 km od Šibeniku se nachází na západním břehu Prokljanského jezera. První zmínka o obci je z roku 1298 u příležitosti založení biskupství v Šibeniku. V roce 1457 zde byl postaven kostelík sv. Mihovila a v šestnáctém století vznikl na obranu proti Turkům kaštel Raslina s obrannými zdmi a věžemi. Během druhé světové války byla obec zcela vypálena.