Srbský prezident Aleksandar Vučić hodlal dnes osobně neformálně navštívit památník bývalého koncentračního tábora v chorvatském Jasenovci (na snímku památník). Zde za války zahynuly tisíce Srbů, Židů, Romů a antifašistických Chorvatů. Byl to jeden z největších koncentračních táborů na území Evropy během druhé světové války. Podle odhadů Muzea holocaustu ve Washingtonu zavraždili ustašovci v táboře 77 až 99 tisíc osob.
Chorvaté zakázali vstup do země srbskému prezidentovi a poslali Srbsku 15. července nótu, ve které se uvádí, že každá návštěva oficiálních zahraničních činitelů se stávají subjektem oficiální komunikace a dohody.
Okamžitě došlo k velkému rozhořčení srbské strany, kdy předsedkyně vlády Brnabićová prohlásila, že se „jedná o největší skandál v moderní historii.“ Ministr vnitra Vulin dokonce nazval vládu Andreje Plenkoviće „ustašskou“, kdy „vnukovi oběti z Jasenovce nebylo dovoleno se poklonit statisícům zavražděných Srbů, Židů a Rómů. Ustašovci, členové EU, neradi dnes připomínají, kolik dětí, zde zabili.“ Nezávislá srbská komise uvádí, že v Jasenovci zahynulo 700 tisíc Srbů.
Srbské ministerstvo zahraničí zaslalo Chorvatsku oficiální nótu, ve které se mimo jiné píše, že Srbsko je šokováno protiprávním antievropským a anticivilizačním rozhodnutím, které hrubě porušuje princip svobody pohybu, když zakazuje prezidentovi Srbska navštívit místo obětí holokaustu.
Objevily se již komentáře, jak srbské i chorvatské. Bývalý srbský prezident Tadić obvinil Vučiće z politických úmyslů a stejně se vyjádřil chorvatský ministr zahraničí Radman. Jiný komentář pro změnu obviňuje z ostré reakce premiéra Plenkoviće, který údajně potřebuje získat politické body po své porážce ve Splitu, kde jeho strana HDZ propadla v mimořádných místních volbách. Již podruhé v jednom roce. Jeden komentář uvádí: „Základ problému je v tom, že Plenković nechápe, že jeho politika je v rozporu s očekáváním jeho strany HDZ.“