Světová média po Putinově rozhodnutí o částečné mobilizaci dnes přišla se zprávou o výprodeji letů a jejich prudkému zdražení z Moskvy do zahraničních destinací. Velký zájem je o lety společnosti AirSebia do Bělehradu, která hlásí pouze volná místa ještě pouze na 25., 26. září a 9. října. O Srbsko je velký zájem nejen pro známé skutečnosti blízkosti jazyka, pravoslaví, ale také Rusové podobně jako do Turecka, Arménie mají do Srbska bezvízový režim.

Od konce února se údajně do Srbska přestěhovaly desítky tisíc Rusů, odhad je mezi 30 až 50 tisíci. Přesně díky Obchodní komoře se ví, že je zde registrováno přes jeden tisíc nových ruských firem a to zejména v oboru IT.
Nájezd Rusů do Srbska již dříve byl zejména u těch, kterým při plnoletosti hrozila vojenská služba. Srbský právní systém tomu nebrání a tak dochází průběžně k stěhování Rusů do jim blízké balkánské země. Konkurovat může jedině Černá Hora a Bulharsko. Srbská média píší o zajímavosti, že zatímco Rusové se rádi učí srbštinu, tak Srbové přestože jsou známými rusofily, Rusky neumí a ani netouží se ruštinu učit. Důkazem vzájemné důvěry a přátelství jsou četné akce vyjadřující sympatii k Rusku.
Jedna věc je pro Srbsko ve vztahu k Rusku a ruským emigrantům zvláštní. Je zde řada emigrantů odpůrců Putina a ti dobře vědí, že Srbové jeho režim podporují, i když se vyslovili proti válce. „Je to schizofrenní situace, neboť jsem proti Putinovi,“ říká čtyřiatřicetileté Moskvanka Katja Hazinová, která utekla do Srbska a dodává: „Musím to ale akceptovat, neboť když to srovnám s tím, co zažívají lidé utíkající z ukrajinského bojiště, tak to není nic.“
Vypráví pro německý server Deutsche Welle o Srbech: „Srbové mají k Rusům zvláštní vztah. Mají rádi Rusko, ale o Rusku nic nevědí. Neví, jak se tam žije, neznají represe ruského režimu a jeho brutalitu na Ukrajině. Srbové také nevědí, co si o nich Rusové myslí a jaké mají o nich předsudky. Například, že jsou pomalí a že je životní úroveň v Srbsku nízká.“
Katja je však ještě více zklamaná ze svých krajanů, kteří do Srbska utekli. Podle ní většina z padesáti tisíc ruských utečenců utekla také jen proto, že jim chybí zakázané západní vymoženosti typu Netflix nebo Spotify. Tvrdí, že jsou ve své podstatě apolitičtí.
Svůj negativní názor opačně na Rusy mají i někteří Srbové. Vyjádřil to deník Blic, když popisoval v článku, že Rusové skupují v Bělehradě nemovitosti a zvedají ceny. Uvádí: „Agenti s nemovitostmi potvrzují, že nájemné za byty ve městě vzrostlo, když začala válka na Ukrajině.“
(Na snímku je letošní proruská demonstrace v Bělehradě)