Západobalkánská média analyzují a hodnotí Putinovu a Erdoganovu dohodu o plynovém hubu pro celou Evropu, který by měl být vybudován v Turecku.

Tato země by se měla stát díky nejasnostem kolem Nord streamu 1 a 2 hlavním tokem plynu pro země EU. V sobotu o tomto úmyslu psal web intellinews.com (se sídlem v Bukurešti), který se zabývá ekonomikou zemí Východu, Blízkého východu a Afriky. Situaci hodnotí tak, že Turecko zcela určitě narazí na odpor Západu a Rusko by mělo větší část projektu financovat. Projekt počítá s tím, že navzdory EU bude část Evropy stále odebírat ruský plyn. Tento návrh, se kterým se pochlubil Putin, byl probírán mezi Tureckem a Ruskem na summitu v Astaně.


KUDY PROUDÍ RUSKÝ PLYN DO EVROPY
Rusko má čtyři cesty pro posílání plynu do Evropy. První je ukrajinský plynárenský systém, kam plyn i přes válku nadále proudí. Před válkou byla kapacita toku více než 100 miliard krychlových metrů plynu, ale Ukrajina uzavřela jeden ze svých dvou hraničních uzlů. Hrozí nebezpečí, že doje k úplné uzávěře. Dále se nabízí ropovod Jamal-Evropa o objemu 33 miliard m3, který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, od začátku války byl vyřazen z provozu v důsledku sankcí, které na sebe Rusko a Polsko vzájemně uvalily. Pak jsou zde plynovody Nord Stream 1 a 2, každý s kapacitou 55 miliard m3 ročně. Gazprom uvedl, že velká část Nord Streamu bude pravděpodobně muset být nahrazena v důsledku úniků. Jedna ze dvou větví Nord Stream 2 je nepoškozená a Rusko navrhlo, že by mohla být použita k dodávce plynu, pokud bude v Německu dokončen nezbytný certifikační proces. Oprava narušených částí plynovodů bude podle Gazpromu trvat déle než rok. Zbývá ještě pouze 31,5 miliardy m3 za rok pro TurkStream, kterým proudí plyn pod Černým mořem a dostává se na pevninu v západním Turecku. Jeden z jeho dvou řetězců se ale používá k zásobování tureckého trhu, takže pro Evropu je k dispozici pouze 15,75 miliardy m3 ročně kapacity.


PROJEKT TURECKÉ UNIVERZITY
Turecko je již nyní důležitým uzlem dodávek plynu pro Evropu, neboť něj vede jižního koridor plynovodu SGC, kterým se přivádí plyn do jihovýchodní Evropy z Ázerbájdžánu.
Podle projektu pracovníků turecké Gümüshane university nový turecký plynovod by mohl ročně přepravit do Evropy 75 mld m3 plynu. Do Evropy by měl plyn proudit přes Thrákii, což je území Turecka, Řecka a Bulharska. Plynovod bude mít tři větve. Jižní bude mířit do Itálie, prostřední povede do Bulharska, Srbska, Severní Makedonie a Albánie, zatímco severní směr plynovodu povede do Rumunska, Maďarska, Slovinska a do Německa.
O tomto projektu univerzity se mluvilo daleko ještě dříve než Putin vyslovil myšlenku o budování tureckého plynovodu.