Chorvatská zmrzlina je i u nás držena vysoko, hned na za italskou. Chorvaté si o sobě myslí, že mohou směle Italům konkurovat. Ostatně Chorvatsko – Dalmácie byla po mnoho staletí pod italskou nadvládou, žije zde italská menšina a není divu, že zmrzlina má zde dlouholeté kořeny.

Chorvatsko se chlubí, že v roce 2019 její dvě společnosti Ledo a Podravka vytvořily zmrzlinu Lino Lada, která v světové soutěži International Ice Cream Consortiuma získala prvenství. Pravidelně chorvatská média zveřejňují, které jsou nejlepší zmrzliny v obchodech od Kauflandu po Interspar. To našince asi moc nezajímá. Lidi více zajímají chorvatské zmrzliny, které koupíte v běžné cukrárně na ulici. Na to se zaměřily některé chorvatské deníky a zde jsou ty, které nejvíce chutnaly. Uvádíme zmrzliny, na kterých novináři shodli, a proto jich je uvedeno jen několik.
V Dubrovníku je to také zde nejpopulárnější zmrzlina „Peppino’s Artisanal Gelato“ ze stejnojmenné cukrárny „Peppino’s“. Byla otevřena v roce 2017 a dnes má ve městě tři prodejny. Je to krémová zmrzlina bez glutenu s různými chutěmi.
Na ostrově Vis jde o zmrzlinu „Pa ti odoli“ (v překladu: „Tomu nemůžeš odolat“) opět jde o stejnojmennou cukrárnu přímo v městě Vis. Má různé klasické chutě včetně exotických, jako je šafrán s pistácií.
Ve Splitu nabídli novináři několik cukráren a shodli se nakonec na cukrárně „Gelateria Emiliana“. Zde si sami pečou kornouty a voní po nich celá Cosmijeva ulice, kde se tvoří před cukrárnou velké fronty.
V Pule doporučují dvě cukrárny „Gelato&Bar Pomaj“ přímo v centru města, kde mají zmrzlinu vyrobenou z autochtonních potravin a jmenuje se „Artigianale“. Zajímavou chuť má zmrzlina s chutí istarského vína Teranin nebo s chutí panenského olivového oleje „Oio Vivo“.
Nakonec je to specialita známá v celém Chorvatsku, která pro svoji dokonalost dospěla do obchodního řetězce Interspar. Jde o zmrzlinu možná i u nás dobře známé cukrárny „Croccantino“ na ostrově Pelješac v Orebići. Mimo zmrzliny se zde vyrábí také velmi zajímavé jiné sladkosti. Zdejší zmrzlina „Artisan Gelato“ je typická tím, že obsahuje kousky něčeho nebo různé polevy. Novinář webu „Journal“ napsal: „Letos si těžko vybereme, která je lepší.“
Cukrárna „Croccantino“ je rodinným podnikem Antunovićů, kteří se drží zdejší tradice, kdy Pelješc patřil pod Republiku Dubrovnik. Dubrovačné jako dobří diplomaté ctili, že jídlo je součástí sbližování a tato vlastnost přešla na Pelješac. Místní se proslavili dobrým jídlem a veselými slavnostmi. Kultura stolování se přenesla do dnešních dnů a rodina Antunovićů je toho dokladem. Když přišli z Viganje do Orebiće v roce 1995, založili nejdříve pekárnu, ale rychle přešli k výrobě cukrárenské. Členové rodiny se naučili řadu dovedností od italských mistrů. Marija Antunovićová pracovala jeden čas v Paříži ve Valrhoneově čokoládové akademii, kterou vedl italský cukrář Gianluca Fusto. Její sestra Ivana (na fotografii se sestrou) se vyučila zmrzlinářství v Caprigiani gellato university v Boloni. Vše dohromady s tradicí chorvatské kulinářské dovednosti vyústilo v to, co dnes již proslulá orebićská cukrárna produkuje. Ke všemu přidali popisovanou dubrovnickou potravinářskou diplomacii, a proto si zde můžete na památku odvést v úhledné krabici zabalené třeba mořské mušle s orebičskými sladkostmi.