Modrý sáček s kořením žluté barvy si získal chuťové buňky nejen u nás a také v celém světě od USA po Austrálii. Vegeta se stala nejznámějším brendem Chorvatska a letos jí je 63 let

. Za největším tajemstvím úspěchu považuje ředitel podniku Matea Hanžek pochopitelně samotný produkt, ale také marketing. „Koncem padesátých let něco takové na trhu chybělo a lidé ocenili, že to do jejich života vneslo cosi nového. Navíc první reklamy na produkt v americkém stylu, to bylo na našem trhu nevídané,“ říká Matea Hanžek, když vzpomíná jak tehdejší podnik Podravka přinesl na chorvatský trh první univerzální koření.
Za tehdejší novinkou stojí pozoruhodný příběh paní Zlaty Bartlové inženýrky chemie a profesorky i dalších exaktních věd matematiky a fyziky, která v roce 1958 vymyslela známý žlutý „prášek“. Pro její výrobek jí začali všichni přezdívat „Teta Vegeta“, i když to neměla ráda a zlobila se. Narodila se v roce 1920 v Sarajevu a málo se ví, že její matka pochází z české rodiny Kwapilů. Její dědeček byl císařským generálem, ale také stavitelem mostů. Zlatu Bartlovou mimo anorganické chemie zajímaly jazyky a cestování, mluvila čtyřmi řečmi. To se jí stalo osudným, neboť jako učitelka na sarajevském gymnáziu vzala na poznávací zájezd do Itálie své studentky. Stalo se to na konci války a komunistický režim v tom viděl něco jiného. Osočili jí, že je obdivovatelkou italského fašismu a proto vedla děti do Itálie. Byla odsouzena k osmi letům vězení a ztrátě občanských svobod. Po patnácti měsících vězení byla puštěna s podmínkou na svobodu. Ve vězení onemocněla tuberkolózou kostí a deformací páteře.
Na cestu k „Vegetě“ ji nasměrovala kamarádka z Francie, která ji přivezla na ukázku polévku v prášku, což bylo v padesátých letech v Jugoslávii něčím novým. Zlata Bártlová se pustila do pokusů francouzský produkt napodobit. Muselo se jí to povést, když její sestra tvrdila, že jí prášková slepičí polévka stejně chutnala jako od jejich maminky. Dodnes chorvatská továrna Podravka tuto slepičí polévku s nudlemi vymyšlenou v roce 1958 vyrábí. To bylo pro Podravku, která do té doby vyráběla jenom sušenou zeleninu nebo džemy velkým pokrokem. Pro představu v té době zde panovala velká chudoba a všeobecný nedostatek. Například polévky se v pytlících zavíraly pomocí žehličky a jídlo si Zlata Bartlová mohla dovolit jedno za den. Trpěla hladem. V roce 1959 ale přišel její vynález Vegety, s tím nastal velký boom a továrna Podravka se dostala na vrchol chorvatské ekonomiky. Vynálezkyně Vegety se stala vedoucí inovativní týmu a produkty továrny se dnes vyváží do více než sedmdesáti zemí světa. Zlatě Bártlové se dostalo četných chorvatských vyznamenání. Letos továrna Podravka oslavuje již 75. výročí existence. Bohužel „Teta Vegeta“ - Zlata Bártlová již nežije, zemřela v roce 2008 a dožila se 89 let.