Přechod na euro a vstup do schengenského prostoru byl pro Chorvatsko svátkem. Konala se velká oslava. Dokonce přijala pozvání do Záhřebu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, aby si dala kávičku s premiérem Andrejem Plenkovićem, který ji zaplatil v eurech.


Euro platí teprve třetí den a zdejší noviny jsou plné palcových titulků o zdražování, nekalých praktikách obchodníků a kdejakých „šmejdů“, kteří podstrkávají občanům neznalým dokonale podoby nové měny falešná eura a mince.

Nejvíce stížností, které se objevují na sociálních sítích je na zaokrouhlování cen směrem vzhůru. To má vliv na inflaci, který nyní zde dosahuje 13,5 procent a média píší, že největší podíl na tom má zvýšení cenu jídla a pití. Ana Kneževićová předsedkyně Společnosti na ochranu spotřebitelů uvedla pro deník Index, že nejvíce zdražila káva, a to o dvě kuny (1 kuna – 3,22 kč; 7,53450 kuna – 1 euro). Deník uvádí jako příklad, když něco stálo 13 kuna, nyní to stojí 2 eura, což je zdražení o 2 kuna. Mimo kávy jsou stížnosti nejvíce na pekařské výrobky, kdy chleba zdražil o více než půl kuny (53 lipe). Kneževićová k tomu chlácholivě poznamenává: „Podobná situace nastala ve všech zemích, které přecházely na euro, jako Itálie, Slovinsko, Rakousko. Upozorňovali jsme dopředu, že Chorvatsko nebude výjimkou. Stejně v uvedených zemích se nejvíce zdražila káva.“

Výjimkou, kterou se chlubí deník Slobodna Dalmacija je kavárna Skala (viz obrázek vlevo) hned vedle radnice v Makarské, kde káva zlevnila z 24 kuna na 22,6 kuna.

Nažhavené jsou sociální sítě, kde je univerzální přehled co a kde zdražilo. Můžeme zde vidět třeba dražší burek, cigarety, ale stejně tak si lidé stěžují, že více platí u kadeřníka nebo za taxi.

Na situaci musela zareagovat chorvatská vláda. Ministr hospodářství Davor Filipović pozval na jednání představitele obchodních řetězců, kteří schůzku absolvovali v hrobovém tichu a odešli. Ministr po jednání před novináři řekl o obchodnících, že jde o krádež: „Snaží se oklamat občany. To jim neprojde.“ Co vláda podnikne, ale neoznámil. Ví se, že chodí kontroly a zjišťují, kde které obchody překračují stanovený limit povoleného zdražení.

Zároveň s dražením upozorňuje policie a média na snahu některých podnikavců vydělat na neznalosti nové měny. Policie v Nové Gradišce odhalila, že byly do oběhu dány bankovky eura, které se používají při natáčení filmů nebo jako suvenýr. Píše na nich: „Souvenir production, nebo This is not legal it is to be used for motion props”. Redaktoři deníku Jutarnji zaznamenali v pekařství, že jim místo euro mince byl vrácena turecká lira, která je euru podobná, ale má hodnotu 0,05 euro (na fotografii vpravo).